Na třech desítkách míst v Česku se dostaly hladiny toků přes noc do čtvrtečního rána na povodňový stav. Dopoledne se pak zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Většina byla na nejnižším stupni povodňové aktivity, prvním ze tří, ale na třech místech se postupně hladiny dostaly až na třetí stupeň, tedy ohrožení. Voda na severu a východě Česka zaplavila silnice a sklepy. Za posledních 24 hodin napršelo do rána podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) třeba na návětří Jizerských hor a Beskyd až 100 milimetrů srážek, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční.

Vydatně v Česku pršelo od středečního rána a na pěti místech v Česku se toky dostaly večer na nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Během středečního večera hladiny všude opadly, ale v noci vystoupaly na povodňové stupně jiné řeky. Ráno tak byly po 05:00 na třetím stupni řeky Smědá na Liberecku a Bečva na Přerovsku. Po 07:00 dosáhla třetího stupně také Olše v Českém Těšíně. Smědá i Bečva do 08:00 opadly na druhý stupeň, zatímco Olše se jako jediná řeka před 12:00 držela na třetím a stoupala. Od dosažení třetího stupně Olše stoupla do poledne o více než půl metru. Hladina řeky na Karvinsku, kde byla situace nejhorší, už ale na většině míst kulminovala. 

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji, které se zvedly po nočním dešti, odpoledne klesly. Hladina Olše, kde byla situace nejhorší, je výrazněji zvednutá už jen v Dolní Lutyni-Věřňovicích před ústím do Odry. Situace se ale zklidňuje a problémy už se nečekají, řekla večer mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Třetí stupeň povodňové aktivity byl odpoledne na Olši v Českém Těšíně a v Dětmarovicích, večer už nebyl nikde. Postupně přestávalo pršet, déšť má jen lokální charakter.

Meteorologové očekávají, že v Beskydech bude pršet až do večera.

Potíže způsobila velká voda například na Vsetínsku ve Zlínském kraji, kde voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. Hasiči vyjížděli k vytopeným sklepům, ucpaným kanalizačním vpustím, poškozeným hrázím rybníků nebo stromům zachyceným u lávek a mostů. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo třeba zavřít zaplavenou základní školu. Mluvčí radnice Tomáš Gross řekl, že velké škody bude mít také pivovar a některé cesty jsou podemleté. "Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid, protože na komunikacích je bahno," uvedl. V Ústí u Vsetína, kde byla ve středu Senice na třetím povodňovém stupni, začali odčerpávat voda ze sklepů. Zaplaveno tam bylo deset rodinných domů.

Hladina řeky Moravy bude ve Zlínském kraji pravděpodobně kulminovat až v noci, případně v pátek ráno. ČTK to před 20:00 řekl mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Vodohospodáři upřesnili své původní informace o tom, že by řeka měla kulminovat dnes odpoledne. Už od rána na ní v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku platí první stupeň povodňové aktivity, od večera pak také v Otrokovicích na Zlínsku.

Morava se nyní podle něj plní mimo jiné vodou z řeky Bečvy a z horních částí povodí. "Uvidíme také, jestli dneska něco spadne v Jeseníkách. Očekáváme, že by Morava na některých místech mohla dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity. Ale nepředpokládáme, že by někde docházelo k 'trojkám'," uvedl Chmelař.

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek postupně klesají. Už ve středu večer u Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila voda hřiště a několik sklepů. Ve Špičkách na Přerovsku hasiči v noci pomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších objektů. Uzavřená je zaplavená silnice z Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku směrem na Kelč na Vsetínsku.

V severních Čechách se zase voda na Frýdlantsku vylila do luk a zaplavila dvě silnice třetí třídy. Ve Špindlerově Mlýně se vodohospodáři obávali, že přeteče krkonošská přehrada Labská. Kvůli rekonstrukci spodních výpustí má totiž výrazně omezený odtok. Ve středu od rána do večera se tak hladina v přehradě zvedla téměř o tři metry. Nakonec ale nádrž nepřetekla. V noci na čtvrtek hladina stoupla už jen o zhruba půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl ve čtvrtek ráno 1,2 metru.

Situace na tocích ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se zklidňuje. Dopoledne přestalo pršet a na prvním povodňovém stupni byl odpoledne pouze potok Řasnice ve Frýdlantu, i tam už je ale hladina pod touto hranici. Voda se na Frýdlantsku vylila jen do luk a v Hejnicích poškodila jez na řece Smědé. Zaplavené byly vodou ze Smědé také dvě silnice třetí třídy z Černous na Boleslav a na Ves. Cestu na Ves se podařilo už zprůjezdnit, na Boleslav se otevře ještě večer.

Výstraha před extrémními srážkami platí podle ČHMÚ pro severovýchodní cíp Pardubického kraje, sever Olomouckého kraje a západní část Moravskoslezského kraje do čtvrtečního poledne a pro východní část Zlínského a Moravskoslezského kraje až do čtvrtečních 18:00. V severovýchodní části Zlínského kraje a východní části Olomouckého kraje také platí výstraha před nejvyšším stupněm povodňové aktivity, a to až do odvolání. Výstrahy před nižšími stupni povodňové aktivity, nebo silnými srážkami platí také v dalších oblastech zmíněných krajů a rovněž v Libereckém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Mapa výstrah ČHMÚ:

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist