Za vítěze ankety Absurdita roku 2019 vyhlásily Hospodářské noviny sankce pro zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci se ocitli v exekuci. Podle současné legislativy stačí, aby byla na některého ze zaměstnanců uvalena exekuce, a jeho zaměstnavateli z toho rázem vyplývá celá řada povinností. Většinou mu v takovém případě začne chodit do datové schránky velké množství zpráv přímo od exekutorů.

Ti jsou napojeni na registr zdravotních pojišťoven a jejich automatické počítačové systémy začnou chrlit datové zprávy s rozkazy, co všechno je zaměstnavatel povinen udělat a dodržet. Zaměstnavatel musí ze zákona poskytnout součinnost a v případě, že tak neučiní, mu hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Zákon přitom nedefinuje jasně, co všechno takové poskytnutí součinnosti zahrnuje, a nejednoznačnost hraje do karet různým výkladům.

Absurdita roku je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Absurdní předpisy nominovala i letos veřejnost z řad podnikatelů a různých oborových asociací, svazů a cechů. O vítězné absurditě rozhoduje on-line hlasování. Ve finále soutěže se mezi sebou utkalo celkem devět absurdit.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké další absurdity trápí podnikatele a firmy v Česku? Od nalévání opilým až po normy na šatní skříňky...
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se