Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se rozhodl na konci měsíce skončit. Informaci, že ministr kultury na konci května skončí, potvrdil HN předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. "Ministr kultury Antonín Staněk mě o své rezignaci k 31. 5. předem informoval. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za jeho práci. Za současné vyostřené situace však resort potřebuje uklidnit a nový impulz. Jméno nového ministra kultury oznámím na konci května," řekl Hamáček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) personální podobu změny na postu ministra kultury nehodnotil. "To je věc Hamáčka. Já mám svých problémů dost," prohlásil v rozhovoru pro HN. Následně v rozhlasovém pořadu Pressklub na Frekvenci 1 řekl: "Já myslím, že to pomůže. Že to zklidní situaci, protože ten tlak byl velký. Ve finále já jsem i čekal, že to takhle dopadne".

Staněk Babiše o své rezignaci informoval předem dopisem, v kterém píše, že si stojí za všemi svými rozhodnutími, která učinil. "Jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím," napsal Staněk Babišovi.

"V uplynulých týdnech byla proti mé osobě vedena masívní kampaň bez racionálního zdůvodnění jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj resort," uvedl. "Ve svém boji za spravedlnost a právo již necítím další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. květnu rezignuji na post ministra kultury," napsal Staněk.

Odstupující ministr v dopise premiérovi zároveň uvedl, že zprošťuje mlčenlivosti úředníky ministerstva, kteří vypracovali audity v Národní galerii Praha a Muzeu umění Olomouc a "předává veřejnosti k posouzení všechny jejich auditní výstupy".

Staňkův avizovaný odchod pozitivně kvitoval naopak statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. “Rozhodnuti pana ministra kultury respektuji. Za situace, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na CSSD je dle mého názoru nutné resort kultury zklidnit. To bude hlavní úkol pro nového ministra kultury ČR za sociální demokracii,” řekl HN.

Již před tím se Staňkova odchodu dožadoval také poslanec ČSSD Petr Dolínek. "Miloš Zeman nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude stát v čele kulturních institucí," napsal Dolínek na svůj twitterový účet. Narážel zjevně na kuloární informaci, že odvolání Fajta požadoval po ministrovi prezident, který má s bývalým šéfem Národní galerie dlouholeté spory. Například odmítl jmenovat Fajta profesorem. Takovou souvislost však Staněk odmítl.

Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka sejde kvůli výměně na postu ministra kultury s šéfem ČSSD Hamáčkem příští týden ve čtvrtek. Do té doby nehodlá záležitost komentovat.

Staněk se v posledních týdnech ocitl pod tlakem kvůli odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Jeho konec požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice.

Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol, zklidnit situaci v kultuře. Sám Hamáček se dosud ministra kultury zastával a odmítal, že by navrhl jeho odvolání.

Na jeho odchod tlačili naopak mnozí spolustraníci, kteří se obávali, že jeho mediální obraz může ČSSD poškodit v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. 

Ředitele NGP Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v galerii, odvolání zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Následně ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun a kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP.

Staňkův postup při odvolání Fajta a Soukupa ale vadil umělcům, kteří kvůli tomu sepsali už dvě petice požadující výměnu tohoto sociálního demokrata v čele resortu kultury. První petici podepsalo šest tisíc lidí, druhou, podobnou výzvu signovalo dalších zhruba šest set osob, většinou umělců. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka.

Staňkem odvolaný ředitel Národní galerie Fajt připravuje proti odcházejícímu ministrovi  právní kroky. Staňkova rezignace je podle něj první, nutný krok na delší cestě, která by měla skončit tím, že se pro českou kulturu vytvoří lepší systémové podmínky. "Osobně asi velký důvod k oslavám nemám, protože před třemi týdny jsem byl odvolán za zcela pochybných zdůvodnění. Připravuji právní kroky na svoji obranu, která bude samozřejmě vehementní a naprosto rozpráší to, co pan ministr o mě šířil. Jsou to křivá obvinění a pomluvy," řekl. 

Staněk naopak oznámil, že eště ve funkci připraví výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie Praha. Řekl to v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Uvedl také, že je na prezidentovi Miloši Zemanovi, jak se k jeho rezignaci postaví

Také Soukup nepřekvapivě Staňkovu rezignaci přivítal. „Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce," napsal v tiskové zprávě. Své odvolání přitom pokládá za neplatné, neboť jej dosud nepřevzal. Očekává, že o jeho dalším setrvání v čele muzea rozhodne nové vedení ministerstva kultury.

Konec ministra kultury bude znamenat osmou změnu pro Babišův kabinet za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.