Vždy když na dveře pražského bytu, kde žije se svým partnerem, někdo zazvoní, zažije Hana Černá vteřiny napětí. "Leknu se, jestli to není exekutor. I když jsme se nevzali a vše tady patří příteli, stejně by mohl přijít a nalepit na nábytek a další věci své žluté štítky," bojí se osmadvacetiletá maminka ročního syna, která právě dokončuje studium už druhé vysoké školy. Se strachem z exekutora se Hana smiřuje už přes deset let. Přestože přišla k dluhům zcela bez své viny a jako teprve jedenáctileté dítě. V jejím případě to navíc nejsou desítky tisíc, jako u většiny dětí zadlužených za jízdy načerno nebo nezaplacené popelnice, ale miliony. Případ ženy, jejíž jméno bylo na její přání změněno, redakce ho však zná, ukazuje, jak dokážou být české zákony vůči dětem tvrdé i v případě dědictví a dluhů, které se objeví až po letech od jeho přijetí.

Když bylo Černé osm let, její otec, který měl maloobchod s mléčnými výrobky, zemřel. V té době už byli rodiče rozvedení a ona byla jediným dědicem. V řízení ji zastupovala matka, která majetek ve výši zhruba dvanáct milionů i dluhy, kterých bylo ještě o 200 tisíc více, přijala. "Rozmýšlela jsem se, ale nakonec jsem dala na právníka. Roli hrálo i to, že i když jsme byli s mužem rozvedení, oba jsme podnikali a naše firmy spolupracovaly," řekla vysokoškolsky vzdělaná žena, která kvůli utajení dceřiny identity nechtěla zveřejnit své jméno.

O tři roky později, když bylo Haně jedenáct, ale přišla nečekaná událost. Přihlásil se další věřitel otce, Česká konsolidační agentura, a požadoval 19,5 milionu korun za nesplacený úvěr. Okresní soud v Karlových Varech a Krajský soud v Plzni nárok, který nebyl uveden v dědictví, potvrdily jako oprávněný.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Do jaké výše dědic ručí za dluhy zůstavitele?
  • Jakým způsobem se děti můžou zadlužit?
  • Co přinese návrh poslanců?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se