Česká Nadace Open Society Fund (OSF) udělila ve čtvrtek večer Novinářské ceny za rok 2018. V nominacích byly hojně zastoupeny i články redakcí z vydavatelství Economia.

Economia například kompletně ovládla kategorii Komentář. Zvítězil v ní David Klimeš z týdeníku Ekonom, o titul se ale ucházeli také Martin Novák z Hospodářských novin a Martin Uhlíř z týdeníku Respekt.

"Texty mají vysokou hodnotu, jsou kvalitní, mají promyšlenou strukturu a celospolečenský dopad," řekla o Klimešových komentářích porota.

V kategorii Nejlepší rozhovor vyhrála rozmluva redaktorky Respektu Kateřiny Šafaříkové s francouzským spisovatelem a novinářem Philippem Lançonem, který zázračně vyvázl při teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo.

Speciální ocenění v kategorii psané žurnalistiky pak získala Ivana Svobodová z Respektu za text Anatomie jedné tragédie, ve kterém rekonstruovala neštěstí na jezeře Lhota u Brandýsa, kde utonuli dva vietnamští chlapci.

Svobodová se ucházela i o titul Nejlepší reportáž s textem o internetové nenávisti vůči dítěti, které se narodilo české matce s vietnamskými kořeny a kurdskému otci.

V kategorii on-line žurnalistiky byl nominovaný speciál Aktuálně.cz Chudé Česko, který připomíná dlouhodobě neřešený problém dluhů a exekucí. Projekt letos uspěl i v Česko-slovenské ceně veřejnosti Nadace OSF, ve které získal druhé místo za sérií článků zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka.

Ocenění nejlepší analyticko-investigativní příspěvek měl šanci získat novinář Respektu Ondřej Kundra za texty věnující se stopě ruského exšpiona Sergeje Skripala v Česku.

Novinářskou cenu pořádá Nadace Open Society Fund každoročně a v porotách soutěže zasedají mediální odborníci i respektované osobnosti. Letošní předávání, které se konalo od 19 hodin v pražském divadelním a uměleckém prostoru Jatka 78, bylo už devátým předáváním ocenění pro kvalitní žurnalistiku.