Zkrachovalí živnostníci by se už za dva roky mohli svých dluhů zbavit rychleji a snáze než dnes. Evropská směrnice, která by měla být definitivně schválena v květnu, pro ně zavádí tříletou variantu osobního bankrotu. Žádná minimální částka, kterou by museli věřitelům zaplatit, navíc není stanovena.

"Je důležité, aby se neúspěšní živnostníci mohli se situací rychle vypořádat a vrátit se třeba s dalším projektem," říká v rozhovoru pro HN advokát Michal Žižlavský. Nepovažuje však za nezbytné, aby se podobná pravidla rozšířila i na ostatní dlužníky. "Já to nevidím jako dvě stejné kategorie," míní.

EU hodlá pro živnostníky zavést tříletou variantu oddlužení, během které by v některých případech nemuseli věřitelům zaplatit ani korunu. Podporujete tento nápad?

Myslím si, že směrnice jde správným směrem. Podnikání je postaveno na určitém riziku. Když se podíváme třeba na start-upy, tak jich přežije vždy jen určité procento. Pro ekonomiku je mimořádně důležité, aby lidé neměli obavu z nějakých tvrdých následků podnikatelského neúspěchu. Nebavím se o tom, že někdo jedná neeticky a dopustí se třeba zpronevěry, ale čistě o tom, že rozjede byznys, který se nepodaří.

Je tedy důležité, aby se neúspěšní živnostníci mohli se situací rychle vypořádat a vrátit se třeba s dalším projektem do podnikatelského prostředí. Jinak tady nebudou inovace, nové nápady a byznys nebude fungovat.
Je to krok správným směrem také v tom, že se živnostníci zvýhodňují proti spotřebitelům, kteří dnes mají paradoxně lepší možnost se oddlužit než živnostníci. Myslím si tedy, že je to ekonomicky opodstatněná záležitost.

V čem mají dnes živnostníci proti spotřebitelům osobní bankrot složitější?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se