Po celém Česku platí výstraha před požáry. Meteorologové odhadují, že by ji koncem týdne mohli odvolat. Na obzoru je i déšť. Zlepšení ale bude jen krátkodobé. "Situace nevypadá moc dobře. Faktem je, že v okolních zemích už se vyskytly větší požáry, třeba nad 500 hektarů. My jsme zatím měli štěstí," říká Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Letošní rok už je šestý suchý v řadě. "Problém, který teď máme, je, že spadne plus minus stejně srážek, ale zvyšují se teploty. Když sem dopadá více slunečního záření, zvyšuje se i výpar," vysvětluje Možný v rozhovoru pro HN. "Pokud bychom chtěli změnu, muselo by se začít ochlazovat. Vzhledem ke změně klimatu ale naopak čekáme, že se teploty budou zvyšovat. Musel by přijít, já nevím, například výbuch supervulkánu, který by oteplování třeba na tři roky zastavil," dodává.

Jaký je výhled na léto? Když už je v dubnu takové sucho, dá se předpokládat, že v létě to bude ještě horší?

Čekáme, že tento rok může být značně rizikový. Viz rok 2012, který byl na Moravě velmi suchý. Morava tehdy začínala s meteorologickými podmínkami, které odpovídají letošním. Respektive letošní rok je ještě horší. Tehdy byl požár v Bzenci na moravské Sahaře. Tam byly velké problémy.

Optimální podmínky pro vznik přírodních požárů jsou čtyři – dlouhodobé sucho, zdroj vznícení, požární počasí a pak jsou rizikové lokality, eventuálně typ porostu, který je hořlavější. První faktor je splněn. Dlouhodobé sucho tu je a bude v této sezoně s největší pravděpodobností trvat. Teď bude záležet na požárním počasí.

Lesní porosty reagují na sucho s určitým zpožděním. Teď jsou napadené kůrovcem, nestačí se odklízet. Je tam hodně hořlavého materiálu. Situace nevypadá moc dobře.

Faktem je, že v okolních zemích už se vyskytly větší požáry, třeba nad 500 hektarů. My jsme zatím měli štěstí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.