Za dopravu do práce pravidelně platí 84 procent pracujících Čechů. V průměru za to vydají každý měsíc 1 027 korun. Zbylých 16 procent dotázaných uvedlo, že za dopravu do práce neplatí nic. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit mezi 1 500 respondenty.

Z lidí, kteří za dopravu platí, zhruba 15 procent uvedlo výdaje vyšší než tisíc korun a sedm procent víc než 2 500 korun měsíčně. "Pro statisíce Čechů znamenají výdaje na dopravu do práce nezanedbatelnou položku, za kterou za rok vydají více než 30 000 korun," uvedl generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Téměř polovina (48 procent) Čechů dojíždí do práce vlastním autem. Hromadnou dopravu využívá 29 procent. Méně častějšími formami cestování jsou jízda na kole (čtyři procenta) a spolujízda s kolegou (čtyři procenta). Zbylých 15 procent dotázaných uvedlo, že chodí do práce pěšky.

Z průzkumu je patrné, že městskou hromadnou dopravu využívají především obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a dalších velkých měst. Platí také pravidlo, že čím menší je obec, ze které respondent pochází, tím spíše se do práce dopravuje vlastním vozem. Pěšky nejčastěji chodí obyvatelé středně velkých měst.

Ačkoliv více než polovina Čechů (55 procent) bydlí do deseti kilometrů od pracoviště, mnozí musí denně zdolávat výrazně delší vzdálenost. Na šest procent respondentů cestuje více než 50 km a procento více než 100 km. Průměrná vzdálenost, kterou Češi do zaměstnání cestují, je 18 km.

Na cestě do zaměstnání stráví Češi v průměru 24 minut. Téměř polovina dotázaných (49 procent) stihne být v práci do 15 minut. Do 30 minut dorazí 31 procent. Na 12 procent respondentů uvedlo, že jim cesta trvá 30 až 60 minut. Více než hodinu dojíždí do práce osm procent Čechů.