Policisté zadrželi v Česku v souvislosti s úterním únosem pětileté dívky dva muže. Vyšetřovatelé nadále zjišťují, zda se na únosu nepodíleli ještě další lidé. Z dosavadních zjištění vyplývá, že únos dívky byl plánovaný a organizovaný. Informoval o tom ve středu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dívku spolu s matkou ve středu ráno vypátrala policie na letišti ve Vídni, dívka je v pořádku. Policie usiluje o vydání zadržené matky z Rakouska do Česka.

Za trestný čin únosu hrozí dvojici zadržených v případě odsouzení až osmileté vězení. Vyšetřovatel na ně pravděpodobně podá návrh na uvalení vazby, dodal mluvčí.

Dívku vytrhli neznámí muži v úterý před 13:00 její babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové a naložili do přistaveného osobního auta značky Volvo. Kriminalisté měli podezření, že by matka mohla chtít svou dceru odvézt do zahraničí. O pomoc proto požádali policisty v sousedních zemích. Zároveň začali prověřovat desítky adres v Česku, kde se matka s unesenou dcerou mohly skrývat. "Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky," uvedl Hulan.

K vypátrání prvního z únosců přispěl svědek, který policistům nahlásil pohyb vozidla únosců po dálnici D1. Policisté pak dvacetiletého muže zadrželi na parkovišti u benzinové stanice na 95. kilometru ve směru do Prahy. "Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám," popsal Hulan.

O tři hodiny později zadrželi policisté na Krnovsku druhého muže, který se také na únosu podílel. Jednačtyřicetiletý muž byl podle Hulana překvapen, protože nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

Oba muži jsou v policejní cele a vyšetřovatel bude pravděpodobně žádat soud o uvalení vazby. "Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let," uvedl Hulan.

Z dosavadních zjištění vyšetřovatelů vyplývá, že únos dívky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté nadále zjišťují, zda se na akci nepodílely ještě jiné osoby.

Podle informací médií vedli rodiče o svou dceru ostrý spor. Žena svého bývalého manžela obvinila, že dívku zneužíval. Ten zase tvrdí, že jeho bývalá partnerka má poruchu osobnosti a může být nebezpečná, uvedla středeční Mladá fronta Dnes.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist