Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, podražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 procenta.

V březnu byly například brambory v meziročním srovnání dražší téměř o 75 procent, pekárenské výrobky a obiloviny podražily o 3,3 procenta, máslo o 8,6 procenta a elektřina skoro o 12 procent. Levnější byly ovoce, cukr a vejce. Ve srovnání s únorem ale jejich zlevňování zpomalilo.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Elektřina byla v březnu meziročně dražší o 11,9 procenta, teplo a teplá voda o 4,5 procenta a pohonné hmoty o 2,1 procenta.

"Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle bydlení," uvedl ČSÚ. O 3,6 procenta více se platilo za nájemné, o 2,6 procenta vzrostly ceny za vodné a stočné a o 3,6 procenta za zemní plyn. Podražily rovněž lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky.

Na růstu cen mělo podíl i podražení služeb. "Ty sice představují zhruba 35 procent spotřebitelského koše, v letošním roce však rostou poměrně svižně. Hlavní roli v tomto ohledu hrají ceny bydlení, které letos zrychlily a k růstu inflace o tři procenta přispívají zhruba polovinou," upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Například ceny výrobků a služeb pro osobní péči vzrostly o 4,1 procenta, pojištění a finanční služby podražily o 4,8 procenta, stravovací služby o čtyři procenta a ubytovací služby o 2,9 procenta. Proti loňskému březnu naopak zlevnily oděvy, méně se platilo i za poštu a telekomunikace.

Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta. Důvodem byly hlavně vyšší ceny elektřiny.

Meziroční inflace je nyní na vrcholu a v dalších měsících začne klesat především kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku. Na konci letošního roku by se mohla dostat pod 2,5 procenta.

"Zdá se velmi pravděpodobné, že březen znamenal pro inflaci v letošním roce vrchol. V nadcházejících měsících inflace zřejmě zvolní s tím, jak začne působit vysoká srovnávací hladina spojená zejména s loňským růstem cen pohonných hmot. Ve zbývající části roku spatřujeme inflaci v okolí 2,5 procenta," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Růst inflace je podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka odezvou rychlého růstu ekonomiky v loňském a předloňském roce. "Rychlý růst výroby vedl k vyšší poptávce po pracovních silách a při vyčerpané zásobě volných pracovních sil se tento tlak začal přelévat do vyšších mezd. Potom bylo již jen otázkou času, kdy se mzdová inflace přetaví v cenovou inflaci," uvedl. Středeční údaje o inflaci ovšem nejsou podle něj důvodem k obavám, protože inflace by měla v dalších měsících začít klesat.

"Spolu s přetrvávající napjatou situací na trhu práce i slabší korunou podle našeho názoru inflace vytváří prostor pro další růst úrokových sazeb. K jejich zvýšení by mohlo dojít hned na nejbližším zasedání bankovní rady počátkem května. Faktorem, který by však tento krok mohl zvrátit, je nepříznivá ekonomická situace v zahraničí. Centrální bankéře znepokojuje zejména vývoj v sousedním Německu," upozornil analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

I on očekává, že ve zbytku letošního roku bude inflace postupně zpomalovat a přibližovat se k dvouprocentnímu cíli České národní banky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist