Před investicemi ve východoevropských zemích, které se připojily k Evropské unii, varuje americký list The Wall Street Journal (WSJ). Poukazuje na řadu soudních sporů, v nichž figuruje 11 zemí včetně České republiky. V materiálu, o němž v úterý informoval server Echo24.cz, se věnuje zejména sporu ČR se švýcarským investorem Sebastianem Pawlowským a sporu Polska a americké společnosti Invenergy LLC.

Z 942 sporů investorů proti státu, k nimž došlo na světě od roku 1989, byl každý šestý proti novým členům EU a většinou vůči zemím, které se k unii připojily v roce 2004. Téměř polovinou se na kauzách v regionu podílejí společně Česká republika a Polsko, přičemž každá z nich čelí více soudním sporům s investory než Rusko, Čína nebo Indie, píše list.

WSJ zmiňuje případ švýcarského investora Sebastiana Pawlowského, který se státem vede arbitráž kvůli údajně zmařené investici do výstavby obytného projektu v Benicích. Požaduje 3,13 miliardy korun.

Švýcarský developer chtěl v tomto místě postavit domy s 800 byty. Změna územního plánu, která by výstavbu povolila, byla schválena v roce 2010. Proti se postavila radnice v Benicích a městský soud rozhodl, že změna je neplatná. Důvodem byla pochybení při jejím projednávání. To potvrdil v roce 2013 i Nejvyšší správní soud. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.

Pawlowski v rozhovoru s listem řekl, že na rozdíl od jeho projektu aktivity jiných Čechů v nepříliš vzdálených oblastech se s takovými překážkami potýkat nemusí. To se týká i firmy premiéra Andreje Babiše. Zřejmě jde o nedaleký projekt rezidenčních vil Park Resort Průhonice společnosti Imoba, která je nyní ve svěřenském fondu.

Pawlowského firma mimosoudně požadovala po státu přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale její nárok odmítlo. Mluvčí české vlády Jana Adamcová pro WSJ uvedla, že ministerstvo financí "rozhodlo v souladu s příslušným vnitřním postupem, že neexistují dostatečné důvody k urovnání případu".

Dodala, že v celkovém počtu investičních sporů figuruje "bezprecedentní počet spekulativních sporů bez pevného právního základu", a poukázala na úspěšnost státu. Podle údajů Unctad Praha od roku 1999 vyhrála 15 z 38 sporů.

List vyzdvihl rovněž kauzu americké energetické společnosti Invenergy LLC, která v roce 2005 otevřela v Polsku 11 větrných farem. Dnes se soudí s polskou vládou kvůli zrušeným smlouvám a poplatkům a za škody požaduje 671 milionů dolarů (15,24 miliardy Kč). Společnost farmy stále provozuje, ale ty jí nesou oproti očekávání nižší příjmy, neboť vláda zrušila několik kontraktů.

Americký úřad, který vydává výroční zprávy o investičním klimatu v jednotlivých zemích, varuje zejména před Českou republikou, Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem, napsal list WSJ.