Novým senátorem za Prahu 9 bude její starosta Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista David Smoljak (za STAN). Voliči jim v prvním kole doplňovacích voleb, které v sobotu skončilo, dali přednost před dalšími osmi kandidáty. K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů. Vyplývá to z výsledků, které Český statistický úřad zveřejnil na volebním webu. O tom, kdo z dvojice nahradí Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala v lednu ze zdravotních důvodů, se rozhodne za týden ve druhém kole. Její nástupce bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Jarolím, kandidát ODS s podporou KDU-ČSL, získal 24,25 procenta hlasů a Smoljak 23,53 procenta. Nynější volební účast byla výrazně nižší než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.

Jarolím dnes uvedl, že o celkové vítězství ve volbách bude muset ještě zabojovat. "Ale myslím si, že to za to stojí," řekl ČTK. Uvedl, že k tomu, aby se snažil o vítězství, ho opravňují jeho znalosti potíží obcí a pražských městských částí například ve vztahu ke státu, které získal coby starosta.

Své nadšení s ohledem na druhé kolo brzdil i Smoljak. "Mám radost, ale je to dneska taková přestávka a zítra (v neděli) začíná druhé jednání," řekl ČTK Smoljak. V kampani chce dál mluvit s voliči, rovněž předpokládá, že bude obhajovat svůj program a stanovisko v rozhovoru s novináři. Jarolímův tým se o podobě kampaně teprve bude radit.

V poli poražených skončili mimo jiné bývalí senátoři Eva Syková a Libor Michálek, kteří se pokoušeli o návrat do horní komory i loni na podzim. Bývalá senátorka za ČSSD Syková tehdy obhajovala mandát za ANO, nyní kandidovala za uskupení Pro Zdraví a Sport. Michálek se o totéž pokoušel jako kandidát pirátů, nyní za hnutí Vize pro Česko. 

O přízeň voličů se ucházel rovněž učitel Petr Daubner (piráti), který s 13,94 procenta hlasů skončil na třetím místě. "Třetí místo nepovažuji za neúspěch. I díky měsíční kontaktní kampani se mi podařilo porazit celou řadu silných kandidátů," sdělil ČTK kandidát pirátů, jehož podporovali také zelení a ČSSD. Pogratuloval kandidátům postupujícím do volebního finále.

Za ANO kandidoval bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík, který získal 12,46 procenta hlasů. Vzhledem k tomu, že do druhého kola nepostoupil, je jasné, že hnutí ANO místo po Baudyšové neobhájí.

Kromě Jarolíma, Smoljaka, Daubnera a Hrubčíka nikdo z dalších kandidátů nezískal ani deset procent hlasů. TOP 09 do voleb o senátorské křeslo postavila předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. SPD do voleb ze svých řad vyslala živnostníka Pavla Pešana, komunisté svého prvního místopředsedu Petra Šimůnka. Bývalý poslanec ČSSD a primář interny z Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba kandidoval za Českou suverenitu.

Volební obvod Praha 9 zahrnuje vedle Prahy 9 bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř. Poslední volební okrsek dnes statistici podle mluvčího Jana Cieslara zpracovali v 15:51 a v pondělí předají výsledky hlasování státní volební komisi. Druhé kolo voleb se uskuteční příští pátek a sobotu.

 Výsledky hlasování v 1. kole doplňovacích voleb do Senátu v Praze 9: 

jméno podíl hlasů v procentech
Jan Jarolím 24,25
David Smoljak 23,53
Petr Daubner 13,94
Martin Hrubčík 12,46
Martin Kroh 7,25
Libor Michálek 5,87
Petr Šimůnek 4,2
Jiří Koskuba 3,53
Pavel Pešan 2,93
Eva Syková 1,98

 

Jan Jarolím (72, člen ODS, za KDU-ČSL a ODS) - Dlouholetý starosta Prahy 9, tuto městskou část vede od roku 2006, předtím byl tři volební období místostarostou. Od loňských voleb funguje na radnici koalice ODS s TOP 09 a STAN, předtím občanští demokraté v Praze 9 čtyři roky vládli s TOP 09 a hnutím Pro Prahu. V minulosti Jarolímovo zvolení starostou podpořila jako koaliční partner také Strana zelených.

Pražský rodák vystudoval Vysokou školu zemědělskou, poté absolvoval postgraduální studium zaměřené na ochranu a tvorbu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v Českém hydrometeorologickém ústavu (1973 až 1983) a Výzkumném ústavu místního hospodářství (1984 až 1990), poté do roku 1992 působil ve Federálním výboru pro životní prostředí jako poradce náměstka ministra a ředitel odboru ekologické politiky.

V politice se Jarolím angažuje od poloviny 90. let, kdy se stal poprvé zastupitelem a rovnou také místostarostou Prahy 9. V současnosti je také místopředsedou oblastního sdružení ODS. I nadále se věnuje ekologii, a to jako předseda Českého spolku pro péči o životní prostředí při Českém svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS). Na jaře 2010 obdržel za svou práci Čestný odznak ČSVTS.

Je ženatý, má dvě dospělé děti.

David Smoljak (60; nestraník za STAN) - Scenárista a publicista, od loňského roku radní městské části Praha - Vinoř. Nejstarší syn Ladislava Smoljaka, režiséra a zakladatele Divadla Járy Cimrmana. Jako jeden z autorů stál například za vznikem "nekonečného" televizního seriálu Ulice, který vysílá televize Nova, podílel se také na sitcomu Comeback. Loni měl premiéru jeho půlhodinový dokument Cimrman dobývá Ameriku! o inscenaci jedné z her v USA anglickým souborem. 

Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU, poté pracoval v televizi, po roce 1990 působil jako novinář, mimo jiné v týdeníku Reflex. Po vzniku televize Nova v ní Smoljak působil tři roky jako dramaturg, v roce 1996 přešel do televize Prima, kde se vypracoval na šéfredaktora zábavy. Krátce po přelomu století odešel "na volnou nohu", věnoval se publicistice i psaní scénářů, podílel se například na dokumentárním cyklu Hudební toulky s Ladislavem Smoljakem.

Jako publicista se David Smoljak často vyjadřoval k politice nebo médiím, patří k výrazným zastáncům nezávislosti médií veřejné služby, nyní jako koordinátor sdružení Svobodu médiím!. Aktivně se do politiky zapojil v roce 2010, kdy kandidoval v komunálních volbách ve Vinoři, do zastupitelstva se ale dostal až o čtyři roky později. Loni se stal radním pro územní rozvoj a životní prostředí. Za STAN se na podzim 2017 neúspěšně ucházel také o poslanecký mandát.

Smoljak je ženatý, má dvě děti. Objevil se v drobných rolích v několika filmech svého otce.

Související