Zatímco všechny resorty dostaly za úkoly šetřit, kde se dá, zdravotnictví jde opačným směrem. Pacienti letos dostanou zaplaceno od pojišťoven to, co si dosud museli platit sami. A na příští rok chystá ministerstvo zdravotnictví pro pacienty další "dárky", které ale budou pojišťovny stát miliardy korun navíc. Pojišťovny přitom mají málo rezervních peněz na horší časy a varují, že pokud se ekonomika zpomalí, mohou se dostat do vážných problémů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru vysvětluje, proč nechystá spoluúčast pacientů a z čeho chce financovat péči v dalších letech.

Ministryně financí chce po všech resortech, aby začaly šetřit. Čeká nějaké škrty i zdravotnictví? Nemyslím tím samotné ministerstvo zdravotnictví, ale 320miliardový obrat zdravotního pojištění?

Určitě ne. Ve zdravotním pojištění je úplně jiná situace než ve státním rozpočtu. Zdravotnictví je financované systémem odvodů a žádné škrty se nechystají, naopak příjmy rostou, příští rok přijde do systému o dalších 20 miliard korun navíc. S tím budou růst také výdaje ve zdravotnictví.

Takže zdravotnictví jako takového se úspory nijak nedotknou?

Určitě ne, tam to ani není možné.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Znamená to, že jako ministr zdravotnictví nebudete hledat cesty, kde lze v tom velkém balíku peněz ušetřit?

Tak se to určitě nedá říci, o úspory se snažíme. Například státní nemocnice si teď testují sdružené nákupy některých komodit, díky kterým už uspořily desítky milionů korun. Letos chceme rozjet i společné nákupy přístrojů, například lineárních urychlovačů, jejichž cena je kolem 100 milionů korun za kus.

Na účtech nemocnic je reálně vidět, že díky společným nákupům ušetřily, nebo jde jen o hypotetický odhad?

To jsou reálné úspory. Například nyní jsme v rámci společných nákupů nemocnic soutěžili gázu a konkrétně Nemocnice Na Homolce ji díky tomu bude nakupovat o 37 procent levněji než doposud.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Pocítí pacienti nadcházející stagnaci ekonomiky?
  • Ustojí zdravotnictví zvýšené náklady na plomby a další pomůcky, které nově plně hradí lidem pojišťovny?
  • Mají pojišťovny dost velké rezervy pro případ krize?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se