Michelinskou hvězdu pro letošní rok obhájily pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise a Field, které v současnosti zůstávají jedinými restauračními zařízeními v České republice s tímto oceněním.

Uvádí se to v tiskové zprávě ke středečnímu vydání gastronomického průvodce Michelin pro Evropu (Main Cities of Europe 2019).

"Potřetí se nám podařilo obhájit michelinskou hvězdu. Každá obhajoba je těžká a budeme se snažit být ještě lepší. Nesmírně si vážíme týmu, který pro Field pracuje, protože bez jejich tvrdé práce by hvězda nebyla," sdělil šéfkuchař Fieldu Radek Kašpárek.

Počet hodnocených českých podniků - výlučně pražských - v letošním průvodci oproti loňsku klesl z 33 na 31, přičemž se objevila tři nová zařízení - Benjamin, Levitate a Salabka - a pět jich naopak zmizelo.

"Jsme velice rádi, že jsme v průvodci, a budeme i nadále pokračovat v tom, co děláme. Těšíme se na příští rok," dodal Christian Duy Chu z Levitate Restaurantu.

Symbol Bib Gourmand, který označuje dobrou kvalitu za přijatelnou cenu, inspektoři Michelinu přisoudili čtyřem pražským restauracím (Divinis, Eska, Na Kopci a Sansho), zatímco loni jich bylo šest. Dvě restaurace, které loni získaly toto ocenění, ale mezitím zavřely - šlo o Bistrøt 104 a Maso a kobliha.

Týden po michelinech: Česká kuchyně v moderním pojetí nám pomohla k ocenění, věří manažer Esky

"Nejsme překvapení, ale jsme samozřejmě rádi," řekl za Divinis, kterou vlastní kuchař Zdeněk Pohlreich, Miroslav Čornanin. Podle něj se restaurace snaží vařit z kvalitních surovin právě za rozumnou cenu.

"Používáme kvalitní suroviny, jako jsou chobotnice, kalmaři, čerstvé maso, které máme přímo z Toskánska, uzeniny, které jsme si našli přímo v Toskánsku u řezníka, to je naše know-how," dodal.

"Již samotná přítomnost restauračního zařízení v seznamu Main Cities of Europe představuje pro jejich majitele, šéfkuchaře a celý personál obrovský úspěch," uvádí michelinská tisková zpráva s připomínkou, že návštěvy inspektorů, kteří rozhodují o případném zařazení podniku do průvodce, jsou vždy anonymní, což má zajistit objektivitu hodnocení.

Vůbec poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro celkem třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl. V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni loni přišel. Celkem tak hvězdu doposud získalo pět pražských restaurací.

Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace ale dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

Podle šéfkuchaře Duy Chua hodnotí michelinští inspektoři Prahu podobně jako v Rakousku nebo v Maďarsku jenom v rámci společného výběru evropských velkých měst.

"Důvodem nejen v Česku, ale i v dalších státech, které jsou součástí výběru, je nedostatek kvalitních restaurací, které by mohl Michelin hodnotit samostatně v rámci jedné země. A Česko je navíc malou zemí, která nemá dostatek klientů. Umíte si představit třeba michelinskou restauraci v Třeboni? Kdo do ní půjde?" tvrdí šéfkuchař.

Michelinský seznam letos doplnily restaurace z Chorvatska, konkrétně ze Záhřebu a Dubrovníku, a z Islandu, tedy z Reykjavíku. Letošní průvodce Main Cities of Europe uvádí více než 1900 restaurací z 38 největších měst 22 evropských zemí; Slovensko ve výčtu nadále chybí.

Společnost Michelin není jen výrobcem pneumatik, ale vydává rovněž mapy a gastronomické i turistické průvodce. Průvodce Main Cities of Europe se na trhu poprvé objevil před více než 100 lety.

České restaurace oceněné Michelinem na seznamu Main Cities of Europe

  Restaurace Kuchyně
1. Alcron
Moderní kuchyně
2. Aromi Italská kuchyně
3. Bellevue
Moderní kuchyně
4. Benjamin
Moderní kuchyně
5. Café Imperial
Tradiční kuchyně
6. Café Savoy
Tradiční kuchyně
7. Casa De Carli Italská kuchyně
8. CottoCrudo Italská kuchyně
9. Divinis Italská kuchyně
10. Eska
Tradiční kuchyně
11. Field*
Moderní kuchyně
12. George Prime Steak Maso a gril
13. Grand Cru
Moderní kuchyně
14. Kalina Anežka
Moderní kuchyně
15. Kampa Park
Moderní kuchyně
16. La Degustation Bohême Bourgeoise*
Moderní kuchyně
17. La Finestra Italská kuchyně
18. La Veranda
Středozemní kuchyně
19. Levitate
Kreativní kuchyně
20. Na Kopci
Tradiční kuchyně
21. Pohostinec Monarch
Tradiční kuchyně
22. Portfolio
Moderní kuchyně
23. Pot au Feu
Francouzská kuchyně
24. Salabka
Moderní kuchyně
25. Sansho Asijská kuchyně
26. SaSaZu Asijská kuchyně
27. Spices Asijská kuchyně
28. Terasa U Zlaté Studně
Tradiční kuchyně
29. V Zátiší
Moderní kuchyně
30. Yamato
Japonská kuchyně
31. Zdenek's Oyster Bar Mořské plody