Mobilní operátoři loni poskytli policii a dalším oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje ve 332 892 případech, což je téměř o čtvrtinu více než v roce 2017. V 6259 případech naopak údaje nevydali, což je nárůst o 7,5 procenta. Oznámil to Český telekomunikační úřad.
Na základě jedné žádosti mohou být předávané informace o provozu mezi více telefonními čísly. O data mohou podle telekomunikačního zákona vedle policie žádat orgány činné v trestním řízení, Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství a Česká národní banka.
Počty případů poskytnutí údajů v rámci pevné sítě a v rámci IP telefonie zůstaly loni na srovnatelné úrovni s rokem 2017. Do statistiky se započítává každá žádost, kterou operátor vyřídil. Pokud se oprávněný orgán obrátí v jedné trestní věci na více provozovatelů, je tato jeho žádost započtena do výkazu u každého z nich.
Operátoři data o provozu ve svých sítích a lokalizační údaje musí v souladu se zákonem o elektronických komunikacích ukládat po dobu šesti měsíců. Výkaz neobsahuje informace o odposleších a o záznamu obsahu přenášených sdělení. Konkrétnější statistiky jsou zveřejňovány v Analýze o odposleších a záznamu telekomunikačního provozu, již zveřejňuje každoročně ministerstvo vnitra.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist