Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) vyvolal v úterý vlnu rozruchu, když přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanecký klub ODS poté vyzval Klause mladšího k vystoupení z klubu. Nejde totiž o jeho první kontroverzní vyjádření.

Začátky v ODS

Václav Klaus mladší vstoupil do ODS v roce 2002. Už při vstupu si stěžoval, že se jeho místní organizace (Praha-Ďáblice) chová sektářsky a je velice těžké se do ní zapojit.

V roce 2009 ukončil své členství v ODS společně se svým bratrem Janem. "Ta strana nehájí mé zájmy, nebudu ji volit, tak co bych tam ještě dělal," prohlásil tehdy. Do strany se vrátil až v roce 2016.

Prezidentské volby 2013

Během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2013 požádal Václav Klaus mladší skrze školní korespondenci Lidové noviny o vyřazení gymnázia PORG, jehož ředitelem v té době byl, z databáze inzertního oddělení Lidových novin, protože podle něj Lidové noviny podporovaly prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga a nejsou tím pádem nezávislé. Ve stejném dopise také parodoval Schwarzenbergovu výslovnost během zpěvu české hymny. Studenti gymnázia následně sepsali petici proti tomu, aby ředitel vyjadřoval své politické názory v oficiální školní korespondenci.

Klaus mladší následně také osočil Schwarzenberga z toho, že jeho rodiče byli kolaboranti, konkrétně že jeho otec Karel VI. Schwarzenberg byl před válkou členem fašistického hnutí Vlajka. Tyto výroky jsou podle historika Jaroslava Šebka nepodložené.

Evropská unie

V červenci 2016 vyzval Václav Klaus mladší k odchodu České republiky z Evropské unie, i kdyby to mělo znamenat pokles životní úrovně v Česku. Učinil tak jako první ze špiček ODS. Předseda ODS Petr Fiala tehdy prohlásil, že Václav Klaus mladší má na svůj názor právo, ale politika ODS je jasná a jednotná. ODS odchod z EU nechce, chce ji ale reformovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co si Václav Klaus mladší myslí o Senátu nebo účasti českých vojáků na misích NATO v Afghánistánu a jakou kontroverzní novelu zákona letos navrhl?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se