Pokud by se prokázalo, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek udělal něco proti principům hnutí ANO, okamžitě skončí. V rozhovoru pro server iDnes.cz to ve středu řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Odpovídal na dotaz týkající se podezření kolem ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného, Faltýnek v tomto případu figuruje. Podle Babiše žádná kauza Faltýnek není.

Babiš míní, že se média snaží podsouvat případ jako kauzu Faltýnek. Případ se ale podle něj týká podezření z korupce u dvou zaměstnanců antimonopolního úřadu a společnosti Kapsch. "Faltýnek tam není!" zdůraznil Babiš. O schůzce Faltýnka s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem a ředitelem české pobočky Kapsche Karlem Feixem Babiš nevěděl. "Asi není dobře, že se s ním (Rafajem) setkal v nějakém hotelu," poznamenal Babiš. Faltýnek měl v rámci minulé vládní koalice na starosti dopravu a v rámci tlaku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) "nějakým způsobem pomáhal", řekl Babiš.

Související

Premiér o výběru mýtného hovořil jako o kontraktu, který ANO zdědilo. "Smlouva s Kapschem byla od začátku divná. Byla to aféra. Že to od roku 2006 smrdělo korupcí, to všichni vědí. Ať to policie vyšetří," zdůraznil.

Podezřeními kolem mýtného tendru se bude sněmovna zabývat ve čtvrtek. Policie kvůli ovlivňování zakázek minulý týden ve čtvrtek zasahovala na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá předsedu ÚOHS Rafaje a ředitele české pobočky firmy Kapsch Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

Související