Ústavní soud odmítl zdanění církevních restitucí jako neústavní. Podle soudců nešlo o snahu naplnit státní pokladnu, jak tvrdili komunisté, které podpořila většina ANO, ČSSD a SPD, ale o nepřípustné snížení náhrady, která má sloužit jako zmírnění některých křivd z doby totality. Církve jednání parlamentu i soudu sledovaly bedlivě, mezitím však s majetky už léta hospodaří. Například pražské arcibiskupství, které se už čtyři roky znovu stará o pestré lesy na rozsáhlém území mezi Krušnými horami a Vysočinou.

Na celkem dvaceti sedmi tisících hektarech pečuje o teplomilné doubravy v Povltaví, bučiny ve středních nadmořských výškách i smrkové lesy v horách. Leccos nasvědčuje tomu, že se církevním lesníkům, kteří se hlásí k přírodě šetrnému hospodaření a k pokoře před Stvořitelem, daří. Experti je chválí, letos dokonce lesní správa arcibiskupství získala cenu Agentury ochrany přírody a krajiny. Podnik si také vybrali vědci, aby tady testovali k přírodě šetrný plyn proti přemnožení kůrovce.

Většinu lesního majetku zabaveného státem v době komunistického režimu stát arcibiskupství vrátil v průběhu let 2015 a 2016. "Na předání jsme se ale samozřejmě připravovali už dříve. Samostatné oddělení Lesní správa vzniklo už v závěru roku 2013. Restituční oddělení, které sbíralo podklady, například ze zemských desek, ale pracovalo už od roku 1992," uvedl vedoucí Lesní správy Milan Mochán. Zrodil se tak staronový lesní podnik, který se snaží navázat na dobré tradice církevní správy, která začala už v 17. století. Už v minulosti péči o les na arcibiskupských velkostatcích zajišťovala Lesní správa s ředitelstvím v Praze a třemi pobočkami v Dolních Břežanech, Týně nad Vltavou a Rožmitále pod Třemšínem.

Před stovkami let ale církevní firma ve výčtu svých poslání a cílů nemusela tak jako dnes zdůrazňovat snahu o moderní trvale udržitelné a přírodě blízké hospodaření. To se rozumělo samo sebou. Naopak poněkud staromódně a nepodnikatelsky působí další z jejích předsevzetí, které zní: Rozpoznávat a ctít záměry Stvořitele. Náplň je ale překvapivě praktická. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.