Babišovo hnutí ANO, které do politiky v roce 2011 vstupovalo s cílem vymýtit korupci, se potýká s největším "korupčním" skandálem od svého založení. Prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka policie podezírá, že se spolu s dalšími aktéry zapletl do zákulisního ovlivňování mnohamiliardové zakázky na nového provozovatele českého mýtného systému. A to ve prospěch rakouské firmy Kapsch. Dle dostupných informací se měl na konci roku 2017 osobně účastnit schůzek se šéfem firmy Kapsch Karlem Feixem a s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Rafajův úřad následně rozhodl ve prospěch rakouské firmy, přičemž policie tvrdí, že došlo k uplácení.

Kdo, kdy a komu měl peníze předat, není ale zatím jasné. Za hlavní aktéry jsou označováni Feix s Rafajem. Kapsch zakázku stejně nezískal. Ministerstvo dopravy smlouvu o dodávce a provozování loni v září nakonec podepsalo s konkurenčním konsorciem CzechToll/SkyToll napojeném na skupinu PPF. I Rafaj nakonec toto rozhodnutí posvětil.
Faltýnek schůzky s Feixem a Rafajem přiznává, označuje je však za zcela standardní. Podle něj byla jednání součástí jeho práce v rámci dopravní koaliční rady. "Řešili jsem rozsah zpoplatnění, ale i další otázky týkající se právě mýta," řekl HN a odmítl, že by neoficiální jednání mohla mít nezákonný charakter.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.