Justice by měla vést poskytovatele úvěrů k důslednému zkoumání toho, zda budoucí dlužník nebude mít zjevný problém splatit svůj úvěr. Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti muže v exekuci a nařídil Krajskému soudu v Ústí nad Labem, aby se znovu zabýval sporem, kde figuruje také poskytovatel nebankovních půjček Profi Credit Czech. Podle něj rozhodnutí ÚS vnáší do celého systému další právní nejistotu, a to jak pro dlužníky, tak i věřitele.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Spor nejprve řešil Okresní soud v Mostě. Na návrh dlužníka exekuci zastavil, dospěl totiž k závěru, že smlouva o úvěru je neplatná pro zjevnou nespravedlnost. Výše úrokové sazby desetkrát převyšovala sazby bankovních institucí. Úvěr 15 000 korun měl splatnost 24 měsíců, výše splátek činila 1180 korun měsíčně. Celková splatná částka byla 28 320 korun, smluvní úrok tak činil 98,1 procenta.

Okresní soud považoval za nemravné i opakované poskytnutí takzvaného revolvingu s navýšením a systém smluvních pokut. Krajský soud ale v odvolacím řízení návrh na zastavení exekuce zamítl. Smlouva prý nebyla ve zjevném rozporu s dobrými mravy ani nebyla zjevně nespravedlivá nebo příliš drakonická. S tímto názorem se Ústavní soud neztotožňuje, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

"Ústavní soud konstatoval, že výše sazby není nespravedlivá a smluvní podmínky jsou přijatelné. Schopnost žadatelů splácet půjčku důsledně prověřujeme dle mechanismů schválených ČNB, kterými se řídí i velké bankovní domy. Situace klientů splácet se však může v čase zhoršovat, což pochopitelně nelze dopředu předjímat a nést za to zodpovědnost," reagoval generální ředitel Profi Credit Czech Pavel Klema.

Krajský soud se podle ústavních soudců zaměřil jen jedním myšlenkovým směrem. Konstatoval, že dlužník se svobodně rozhodl uzavřít smlouvu za daných podmínek a hranice nemravnosti či nespravedlnosti by měla být nastavena co nejvýše. Podle ústavních soudců je však nutné brát v potaz více aspektů. Důsledky neschopnosti splácet úvěr se netýkají jen dlužníka, ale společnosti jako celku, na kterou dopadají důsledky předlužení a insolvence. Proto by poskytovatelé půjček měli být obezřetní a důsledně prověřovat schopnost splácet.

"Obecné soudy - a tedy i krajský soud v nyní posuzované věci - by měly poskytovatele úvěrů vést (i třeba cestou případného zastavení exekuce k návrhu povinného) k přesvědčivému zkoumání toho, zda (budoucí) dlužník nebude mít zjevný problém svůj úvěr splatit," stojí v nálezu.

Podle ústavních soudců nejde o žádný zvlášť přísný, či dokonce nepřiměřený požadavek. "To, zda je reálné splacení dluhu, je přece celkem výchozí zásada, kterou by jako obecný princip měly soudy vzít v úvahu bez ohledu na to, zda je v nějakém zákoně výslovně zakotven, anebo nikoli," rozhodli ústavní soudci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist