Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby bezodkladně rozhodla v případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli unijním dotacím. Chtějí, aby komise rozhodla ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Babiš i Toman již dříve pochybení odmítli. Podezření okolo oprávněnosti čerpání dotací ve výši přesahující dvě miliardy korun vyjádřili i právníci Evropské komise.

"Včasné rozhodnutí Evropské komise může v této věci ochránit veřejné prostředky a zmírnit tak případné škody. Právníci Evropské komise již zpracovali podrobný právní rozbor, tak předpokládám, že se jím komise bude řídit," uvedl v prohlášení k výzvě předseda pirátů Ivan Bartoš.

Výzvu piráti předložili podle pravidel fungování EU týkajících se nečinnosti jejích orgánů. Komise má na odpověď dva měsíce. Pokud se nevyjádří, mohli by na ni piráti podat stížnost k Soudnímu dvoru EU.

"Evropská komise původně avizovala, že rozhodne v lednu tohoto roku, nicméně se tak nestalo. I s ohledem na blížící se evropské volby, ze kterých vzejde mimo jiné i nové složení Evropské komise, lze mít oprávněné obavy o vůli současné komise tuto kauzu přesahující hranice České republiky vyřešit," uvedli v prohlášení předseda strany Ivan Bartoš s místopředsedou pirátů Mikulášem Peksou a senátorem Lukášem Wagenknechtem (za piráty).

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR. Piráti se k ní připojili. Babiš podle nich i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše podle českého i evropského práva. Babiš se na doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro Farmu Čapí hnízdo.