Medu se loni v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyprodukovalo nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta na 8992 tuny, pod devět tisíc tun klesla výroba naposledy v roce 2014. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové loňský rok nebyl špatný, na produkci se ale podepsalo sucho. Jak v pondělí sdělil jednatel největšího zpracovatele medu firmy Medokomerc Milan Špaček, byl nedostatek tmavého medovicového medu.

Na začátku loňského roku bylo podle Machové nevýhodné, že nastoupilo jaro a potom se znovu ochladilo. "Nám se pohybuje výnos medu kolem osmi až deseti tisíc tun ročně, my jsme se umístili v tomto rozpětí, takže úplně špatný rok to nebyl," dodala. Navíc podle ní byl akátový nebo lipový med. "To dlouhé roky nebylo, já bych loňský rok nezatracovala," dodala.

Podle Špačka se loni v Česku nejvíc vyráběl řepkový a květový med. "Bylo to dáno překotným nástupem jara, kdy vše vykvetlo v podstatě najednou. Například medu tmavého, medovicového, bylo loni doslova mizivé množství," dodal. Podle něj je kvalita českého medu vysoká. Firma loni začala nabízet díky velkému množství řepkového medu novinku - jednodruhový řepkový pastovaný med.

Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, by mělo být v Česku ideálně kolem 750 tisíc včelstev. Loni jich podle ČSÚ bylo 632 tisíc. Naprostá většina chovatelů v České republice je zájmová. Profesionálních chovající nad 150 včelstev je v u nás kolem stovky.

Podle posledních dat ČSÚ se předloni meziročně zvýšila spotřeba medu v Česku o 6,7 procenta na jeden kilogram.

Cena medu se na obchodních pultech loni dostala pod 200 korun za kilogram pouze v září. Nejvyšší byla v lednu, kdy za něj lidé, kteří ho kupují v obchodech, platili 211 korun.

Související
Související