Škody na smrkových porostech kvůli kůrovci jenom v ceně dříví mohou do budoucna přesáhnout 500 miliard korun, tedy více než třetinu současného státního rozpočtu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci oznámili signatáři tzv. Lesnické výzvy, pod kterou se podepsali vlastníci nebo správci 75 procent plochy českých lesů a více než 60 procent vlastníků dřevozpracovatelských kapacit. Zhruba polovinu lesů v ČR vlastní stát, přes Lesnicko-dřevařskou komoru je pod výzvou podepsaný i státní podnik Lesy ČR.

Lesníci dále uvedli, že letos by potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun. Stát jim slibuje zlomek, lesy pak nepůjdou uchovat, varují. Kromě toho požadují změny legislativy a chtějí vyhlášení krizového stavu.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý sdělil, že nestátním vlastníkům lesa byly kvůli kůrovci navýšené dotace.

"Ministerstvo zemědělství počítá na podporu lesního hospodářství v roce 2019 vydat přinejmenším 1,15 miliardy korun oproti 0,75 miliardy korun v roce 2018. To představuje nárůst z 630 korun na 1000 korun na hektar. Vlastníci lesa je mohou využít například na zalesnění nebo ochranu a výchovu porostů," uvedl mluvčí.

Vlastníci upozornili, že podporu po státu požadují poprvé od revoluce v roce 1989. Kvůli klimatické změně a horkému počasí loňského roku se vývoj kůrovce podle nich zkrátil o dva až tři týdny, a dřevo tak není možné stihnout zpracovat. Jenom v letošním roce odhadl think-tank Czech forest, že škody v lesích způsobené suchem a následně kůrovcovou kalamitou dosáhnou 30 miliard korun, což je o polovinu více než loni.

Podle mluvčího ministerstva se nyní připravují pravidla nové podpory pro zajištění péče o lesní porosty do 40 let věku. Podpora se ale bude muset notifikovat u Evropské komise, bude také potřeba novelizovat lesní zákon. "Souběžně bude jednáno s ministerstvem financí o uvolnění požadované částky až tří miliard korun. Vlastníci lesů by mohli žádat o podporu koncem letošního roku. Problém nelze řešit stávajícími postupy, protože propady cen na trhu s dřívím jsou výrazné, trh je zahlcen dřívím, které vlastníci lesů musí ze zákona a z pohledu ochrany lesa vytěžit," dodal Bílý.

O tom, že bude letos kůrovcová kalamita pokračovat, hovořil minulý týden ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Těžba napadeného dřeva se proti loňsku podle něj nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách.

Stát podle odborníků a vlastníků lesa zaspal, zákony jsou psané na normální situace. Navíc stát podle nich neřeší přemnoženou vysokou zvěř, která ničí mladé porosty a zalesňování je pak těžší.

Zvýšit příspěvky pro pomoc vlastníkům lesů doporučil už sněmovní petiční výbor. Stát by podle něj měl přispět alespoň třemi miliardami korun. V letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun, proti loňsku dvojnásobek.

Vlastníci lesa tvrdí, že nemají peníze na obnovu lesa, protože je získávají z tržeb za dříví. Kalamitní situace ale ceny smrkového dříví snížila na zlomek původních hodnot. Lesníci varují, že v ČR budou hrozit nakonec zákazy vstupu do lesa, protože se neodváží do poškozených porostů pouštět veřejnost, která by se tam mohla zranit.

Ekologická organizace Hnutí Duha upozornila, že ve výzvě nejsou uvedeny pravé příčiny současné krize lesů, za které nemůže změna klimatu, ale hospodářství orientované na rychlý zisk.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.