Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé varují před pořizováním kybernetických technologií z nedemokratických zemí. Vláda by podle nich měla při rozhodování o kybertechnologiích nové generace zohlednit zejména hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko před cenovou výhodností.

V prohlášení to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář.

Podpořili tak fakticky nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který označil technologie čínských společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Autoři v dokumentu připomínají například vyjádření některých vysokých bezpečnostních představitelů Spojených států, kteří upozornili na kybernetické hrozby z Číny a Ruska. Varovaly před nimi i spojenecké tajné služby. "Riziko zneužití a manipulace kybernetických technologií velkého rozměru proti našim bezpečnostním a ekonomickým zájmům i proti zájmům našich spojenců je zásadní a aktuální hrozba," poznamenali autoři prohlášení.

Uvádí, že vláda bude rozhodovat o investování do kybernetických technologií nové generace pro budoucí fungování státu, společnosti i ekonomiky. "Považujeme za zásadní, aby toto rozhodnutí sledovalo hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko jako primární, nikoli jen cenovou výhodnost nebo sliby a ujištění dodavatelských firem," napsali.

Dodali, že přístup ČR k technologiím Huaweie a ZTE musí vycházet z hodnot českého ústavního systému, ze zajištění obrany a suverénní budoucnosti i z českých historických zkušeností.

S jasným odkazem na Čínu varují, že Česko nemůže ignorovat "hrozbu oslabení, nebo dokonce ztráty kontroly nad novými kybernetickými technologiemi a datovými toky ve prospěch země, která nemá demokratické poměry, otevřenou společnost ani právní systém založený na vládě zákona, která nedodržuje lidská práva a je prostoupena monopolem moci komunistické strany a jejích represivních složek". Autoři zároveň dodali, že ČR nemůže ignorovat ani rostoucí kybernetické hrozby z Ruska.

Dokud podle nich nedokáže Česká republika sama kybernetické technologie vyrábět nebo je alespoň kontrolovat, má využívat technologie ze zemí, ve kterých jsou branná moc a zpravodajské služby pod demokratickou kontrolou.

Diskusi o kybernetické bezpečnosti otevřelo především prosincové varování NÚKIB před technologiemi firem Huawei a ZTE, které se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Vláda v lednu uložila správcům této kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem. Huawei vyjádření úřadu kritizuje.