Pomalu končí éra, kdy internetové vyhledávače a úložiště nenesou žádnou odpovědnost vůči autorům, jejichž díla šíří internetem. Společnosti jako Google, jemu podřízený server YouTube či české Ulož.to a Seznam.cz se musí připravit na přísnější ochranu autorských práv. Na její úpravě se shodli zástupci zemí Evropské unie při pátečním nočním jednání.

Do finále tak míří příprava nové evropské směrnice, která má za cíl vyrovnat postavení autorů, poskytovatelů obsahu a uživatelů internetu. Pokud nová pravidla projdou, budou vyhledávače a úložiště platit tvůrcům a umělcům za využívání jejich děl, ať už jde o knihy, články, videa či filmy. Pod hrozbou sankcí budou také ručit, že nedopustí šíření pirátských kopií a zajistí okamžité odstranění nelegálního obsahu ze svých webů. Dnes obsah chráněný autorskými právy proaktivně nehlídají a žádosti vydavatelů o jeho smazání často vyřizují se zpožděním nebo vůbec.

"Aktuální znění kompromisního návrhu je výsledkem složitých jednání a zohledňuje zcela nebo ve značné míře připomínky vznesené Českou republikou. Znění návrhu jako celku jsme proto podpořili," uvedla pro HN Petra Hrušová, tisková mluvčí ministerstva kultury, které v jednáních zastupuje české zájmy. Ministerstvo bude mít na starosti ukotvit případná nová pravidla do českého zákona.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dozvíte, jak probíhalo jednání, které společnosti by mohly získat výjimku a čím argumentují odpůrci legislativy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se