"Cítím se tu mezi vámi doma," prohlásila ministryně průmyslu Marta Nováková, do loňska šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu, na tradiční akci tuzemského maloobchodu Retail Summit. "Pan premiér o mně říká, že jsem pravicová ministryně v levicové vládě," dodala, čímž chtěla říct, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebude chtít pod jejím vedením zvyšovat regulaci obchodu. Mnoho z asi tisícovky delegátů konference konané v hotelu Clarion v Praze Vysočanech to v kuloárech hodnotilo tak, že konečně je na MPO člověk, který není jen ministrem průmyslu, ale i obchodu. Ale dost zdvořilostí...

Ministryně nominovaná za hnutí ANO upozornila v prezentaci na několik priorit svého resortu směrem k obchodníkům. Od příštího roku si budou nově moci i oni sáhnout na podporu z Evropských fondů a MPO chce případným žadatelům vytvořit podmínky proto, aby měli šanci uspět. Jak konkrétně to úřad provede, ale ministryně nepřiblížila.

Ještě dřív bude muset ministerstvo řešit očekávané zavedení směrnice EU o nekalých obchodních praktikách. Ta zakazuje téměř dvě desítky konkrétních praktik, které jsou ve vztahu mezi dodavateli a odběrateli rozšířeny. Jde například o rušení objednávek na poslední chvíli nebo odmítání psaných smluvních ujednání. Schválení unijními orgány se čeká v nejbližších měsících, jednotlivé státy pak budou muset opatření zapracovat do svých zákonů do roku 2021.

"Chceme čistou transpozici směrnice bez takzvaného Gold Platingu, ale jednání o těchto věcech s ministerstvem zemědělství (MZe) jsou velmi komplikovaná," upozornila Nováková na to, že v příštích měsících bude česká veřejnost pravděpodobně sledovat lobbistické tlaky a spory mezi MPO, které hájí zájmy obchodníků a MZe, které stojí spíše na straně dodavatelů. "Pak budeme také ve sněmovně podporovat zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě," dodala ministryně. Ten v prodejnách o prodejní ploše nad 200 metrů čtverečních nakazuje mít o vybraných svátcích zavřeno.

Regulací maloobchodu přibývá i za hranicemi Česka v celé Evropské unii. Například ve Francii začal od února platit zákon, který obchodním řetězcům přikazuje ke zboží přidávat povinnou marži minimálně deset procent. Má se tím zamezit tlaku na cenu, který podle tvůrců zákona mohou mezi dodavateli zvládat velcí výrobci, ale ne nutně ti menší.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru