Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v pondělí doporučila představenstvu revizi všech smluv s advokátní kanceláří HSP & Partners, v níž působí právník Květoslav Hlína. Rovněž doporučila ukončit spolupráci podniku s kanceláří. Sdělil to náměstek primátora a člen dozorčí rady DPP Petr Hlubuček (STAN). Advokátní kancelář v minulosti zastupovala společnost Agrofert a v médiích se loni objevily informace o vlivu Hlíny na chod DPP. Vyjádření kanceláře ČTK zjišťuje.

Dva zdroje, které v minulosti úzce spolupracovaly s českou pobočkou Huawei, potvrdily Aktuálně.cz, že advokát Hlína s čínskou firmou podepsal kontrakt na konci roku 2016, měsíční odměna měla činit 350 tisíc korun.

"(Dozorčí rada) doporučila představenstvu revizi všech smluv uzavřených s advokátní kanceláří HSP a ukončení jejího působení v DPP. Je důvodné podezření, že pan Hlína ve stejném okamžiku zastupoval DPP i jeho dodavatele, kupříkladu společnost Huawei, která byla Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost vyhodnocena jako riziko z hlediska bezpečnosti státu," uvedl Hlubuček.

Kancelář HSP & Partners vypracovala pro podnik například analýzu získání pozemků nutných pro stavbu trasy metra D.

Partnerem kanceláře je právě Květoslav Hlína. Na vliv právníka na chod podniku loni upozornil například server iRozhlas.cz, který uvedl, že měl být Hlína přítomen řady důležitých jednání. Nyní již bývalý generální ředitel podniku Martin Gillar v Hlínově kanceláři v minulosti působil jako koncipient. Podnik i Hlína odmítli, že by měl advokát v DPP vliv nad rámec právního poradenství.

DPP je největší městskou firmou, zaměstnává skoro 11 000 lidí. V Praze provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy. Město dává na provoz podniku ročně více než 13 miliard korun.