Čtvrteční setkání českého premiéra Andreje Babiše s šéfem Applu Timem Cookem ve švýcarském Davosu vyústilo v příslib otevření nového autorizovaného obchodu Apple Store v Praze.

"Tim Cook byl absolutně nadšený z toho, že v ČR máme více než 500 vědců v oblasti umělé inteligence. Taky jsem nabídl společnosti Apple, aby v Praze vybudovala Apple Store. Ten je jenom v deseti evropských zemích, jeden je přímo v pařížském Louvru," uvedl na svém Twitteru Andrej Babiš. Podle Babiše by se k tomuto účelu v Praze ideálně hodila například budova ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí.

"Tim Cook zareagoval okamžitě a hned na místě vznikl koordinační tým pro přípravu nového Apple Storu v Praze," dodal český premiér na sociální síti.

V dalším tweetu premiér dále zdůraznil, jak je pro něj důležité otevření obchodu s nakousnutým jablkem ve znaku v české metropoli. "Budeme bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi," prohlásil.

Andrej Babiš byl letos do Davosu pozván již podruhé. Jeho program je tento rok z většiny zaplněn schůzkami se zástupci technologického sektoru – ve čtvrtek se už setkal s výkonným ředitelem AT&T Communications Johnem Donovanem, šéfem Applu Timem Cookem a viceprezidentem IBM Martinem Schroeterem.

S Donovanem, šéfem americké telekomunikační společnosti, řešil Babiš mimo jiné výstavbu infrastruktury pro mobilní sítě 5G, pro které Český telekomunikační úřad letos plánuje aukci pásem.

V pátek ho podle oficiálního programu, zveřejněného na webu vlády, čeká schůzka s výkonnou ředitelkou firmy Visa pro evropské operace Charlotte Hogg a podle informací HN také se zástupci čínského telekomunikačního obra Huawei. Ten je v posledních týdnech po celém světě včetně Česka předmětem kontroverzí kvůli podezření, že jeho telekomunikační infrastruktura představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Ve čtvrtek se premiér setkal také s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem. "Mluvili jsme o našem obranném průmyslu, který se dostává víc a víc do kondice," řekl pro ČTK Babiš o možnostech pro české firmy v Brazílii. Připomněl i tradiční značky jako Baťa nebo Škoda, které jsou v Brazílii známé. "Jsme jedna z nejvíce průmyslových zemí Evropy, tam jsou ty příležitosti," uvedl premiér.

Při jednání s Bolsonarem vyzdvihl i zájem České republiky na rozvíjení moderních technologií. "Máme nejvýkonnější laser na světě, připravujeme superhub umělé inteligence, máme technologii, která je schopna extrahovat rekordní množství vody ze vzduchu, jsme lídři v nanotechnologiích," řekl.

Technologie jsou tématem číslo jedna celého letošního Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Vyplývá to z jeho hesla, které zní "Globalizace 4.0" i z dosavadních prohlášení světových lídrů. Podle mnohých z nich je potřeba dohodnout ucelený přístup k digitálním společnostem a ujasnit pravidla pro nakládaní s virtuálními daty.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist