Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl ve čtvrtek po poledni strom. Na sedačkové lanovce uvázlo kolem 200 lyžařů. Evakuace lyžařů z lanovky v areálu byla ukončena v 16:17, uvedli hasiči. Lidé uvízli na lanovce zhruba ve 13:00. Lyžaře, mezi nimiž byly děti, se podařilo dostat v pořádku dolů, nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený.

Na záchraně se podíleli hasiči, horští záchranáři i policie. Do Červené Vody v Orlických horách, kam areál spadá, přiletěly dva vrtulníky, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Provozovatel areálu informoval uvízlé lyžaře na lanovce pomocí rozhlasu, informace poskytuje v češtině.

Podle webové kamery z areálu stojí čtyřsedačková lanovka na Červené vodě, která podle stránek areálu měří 1688 metrů a areál o ní píše jako o nejrychlejší a nejdelší lanové dráze Orlických hor.

Zlomený strom se o lanovku opřel. Lanovka není vážně poškozená, ale její zprovoznění potrvá, nejspíš nepojede ani v pátek.

Hasiči Pardubického kraje na Twitteru uvedli, že obsluha lanovky odřezávala strom a neúspěšně se pokusila dostat lana zpět, aby mohla lyžaře nouzově svézt dolů. Lana se jim nepodařila nahodit.

 

Související