Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář se snaží ovlivňovat rozhodnutí soudů, řekl v rozhovoru s Deníkem N bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. "Politici tu a tam spojence mezi soudci nacházejí," připustil.

Zeman podle Baxy nenaslouchá tomu, jak přenastavit fungování soudů tak, aby plnily roli, kvůli které existují. O justici má prý místy pofidérní informace, které předává veřejnosti. O konkrétní soudní rozhodnutí se prezident ovšem zajímá. A za ta, která se mu nelíbí, Baxu údajně kritizoval při jejich setkání loni na jaře, podle Deníku N se slovy "vy jste šéf, vy to máte zařídit".

Ovlivnit rozhodování klíčových soudců se podle zjištění týdeníku Respekt opakovaně pokoušel i Mynář. Podle Respektu kontaktoval soudce Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu nebo Městského soudu v Praze, zjišťoval u nich informace k důležitým případům a říkal jim, jaký výsledek by si přál Zeman.

Mynář se sešel například se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem a probíral s ním případ Lesní správy Lány a služební zákon, se kterým prezident nesouhlasil.

Poté co zákon prošel parlamentem, ho Zeman vetoval a poslanci museli dát dohromady 101 hlasů, aby prezidenta přehlasovali. Hrad na to reagoval podnětem k Ústavnímu soudu, kde žádal zrušení zákona.

Podle informací Respektu z justičních kruhů kancléř po soudci chtěl, aby na plénu soudu prosazoval úplné zrušení zákona, nebo alespoň některých jeho pasáží. "Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," potvrdil Respektu Šimíček. Ústavní soud však Zemanovu přání nevyhověl, v neprospěch Hradu rozhodl i v případu Lesní správy Lány.

Ústavní soudci se podle předsedy soudu Pavla Rychetského dohodli, že v živých kauzách bude nepřípustné, aby měli neformální kontakty s účastníky řízení.

Mynář tvrdí, že se soudce nesnažil ovlivňovat. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle kancléře o seznámení dotyčného se stanovisky, postoji a postupy prezidenta.

Piráti, TOP 09 a STAN budou chtít projednat přístup prezidenta a jeho kancléře k justici ve sněmovně. Představitelé stran tak reagovali na aktuální informace médií o vystupování Hradu v některých kauzách. KSČM a SPD důvod k jednání sněmovny o záležitosti nevidí. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by záležitost mělo řešit ministerstvo spravedlnosti, které je věcně příslušné pro záležitosti justice. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) musí soudci umět tlaky ustát.

"Prezidentská kancelář by neměla tímto způsobem zasahovat do soudní moci, ta by měla zůstat nezávislá," řekl novinářům místopředseda pirátů Mikuláš Peksa. "Předpokládám, že se budeme koordinovat s dalšími stranami, které to chtějí řešit. Pokusíme se to zařadit na jednání sněmovny," doplnil.