Americká společnost Tesla v prosinci založila pobočku v Česku. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku, na které upozornil server CzechCrunch. Firma s dvousettisícovým základním jměním sídlí v Praze a její formální mateřskou společností je pobočka Tesly v evropské centrále v Nizozemsku. Filiálku na začátku roku podle informací deníku E15 otevřela Tesla i v sousedním Polsku. 

Firma už od října hledá na svém webu pro pražskou pobočku zaměstnance. Mezi hledanými pozicemi je například servisní technik či manažer. Firma by tak v Česku mohla zřídit servisní středisko, doposud musí totiž čeští vlastníci vozů Tesla využívat servisy mimo Česko, například v Rakousku či Německu.

Na trhu už se dříve spekulovalo, že výrobce elektromobilů chce v Česku otevřít oficiální zastoupení či servisní podporu pro své vozy. Před dvěma lety se také spekulovalo, že by v Česku severně od Prahy mohla vzniknout i továrna automobilky, která by vyráběla baterie či auta. Česko je pro továrnu Tesly podle tehdejších neoficiálních informací vhodné především tím, že má v Krušných horách vysoké zásoby lithia, které je základní složkou dnešních vyspělých baterií. V okolí Cínovce a Dubí na Teplicku se skrývají statisíce tun lithia a začaly tam přípravy na jeho těžbu.

Česko má také relativně levnou a kvalifikovanou pracovní silou, nízké ceny pozemků a dalších zdrojů potřebných k vybudování a provozu velké továrny. Česká republika má rovněž ideální geografickou pozici v srdci Evropy. Nicméně současný nedostatek pracovní síly v době rekordně nízké nezaměstnanosti může hovořit proti těmto výhodám. Mezi dalšími zvažovanými zeměmi byly údajně Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Tesla vstupuje do Česka v době, kdy se v Evropě začíná prodávat Model 3, který je klíčový pro její byznys. Podle odhadů odborníků jezdí na českých silnicích několik stovek elektroaut Tesla.