Na konci loňského roku dosáhli obhájci lidí, kteří čelili protiprávní exekuci, významného úspěchu. Krajský soud v Ostravě pravomocně rozhodl, že exekutor Jaroslav Kocinec z Frýdku-Místku musí vrátit více než 50 tisíc korun, které si vyúčtoval jako náklady řízení zrušeného v roce 2015. Kocinec původně odmítal peníze bývalému dlužníkovi poslat, nyní se však musel se sumou, která narostla o úroky z prodlení a náklady soudního řízení skoro na sto tisíc, rozloučit. Podle expertů se tak poprvé podařilo úspěšně zažalovat neochotu exekutorů vracet peníze. Podobných nelegálních exekucí je přitom v Česku podle odhadů 200 tisíc. Mnoha lidem by se tak mohla otevřít cesta k získání peněz, o které přišli v rozporu se zákonem.

"Jak Okresní soud ve Frýdku-Místku, tak nyní i Krajský soud v Ostravě, kam se poražený exekutor odvolal, daly žalobci za pravdu a exekutor musel vrátit 97 tisíc korun," uvedl advokát žalobce Petr Němec, zakladatel projektu Exekutor má smůlu.cz. Soudkyně Lenka Severová ve zdůvodnění uvedla, že není nespravedlivé, když exekutor ponese náklady zastavené exekuce, a odvolala se na opakovaná usnesení Ústavního soudu. "Exekutor nemusí mít vždy zajištěnou náhradu. Samotný fakt, že nejsou uspokojeny veškeré nároky soudního exekutora, není protiústavní, ten z povahy povolání nese riziko sám," napsala.

Rozsudků, které konstatují neoprávněnost exekuce, zejména kvůli využití zakázaných rozhodčích doložek, existuje z minulých let řada. Ten z Ostravy je však první pravomocný, který se týká přímo navrácení peněz. "Je to průlomové rozhodnutí. Někteří se už dříve podřizovali rozhodnutí soudů, že je exekuce neplatná, a peníze vraceli. Někteří ale ne. Pro takové případy je nynější rozsudek klíčový," míní například autor Mapy exekucí Radek Hábl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.