Neuropsycholog Ondřej Bezdíček sestavil sérii deseti přesných psychologických testů, které umí odhalit počínající demenci nebo poruchy poznávacích funkcí.

Zahraniční vědci označili výsledky jeho práce za natolik přínosné pro celosvětovou neuropsychologii, že mu udělili cenu INS Early Career Award. Ocenění je o to významnější, že poprvé v historii dostal cenu Mezinárodní neuropsychologické společnosti český vědec.

"Pro mě osobně je to velká čest. Vědci, kteří dostali tuto cenu přede mnou, patří ke špičkám v neuropsychologii," říká Bezdíček.

K sestavení série psychologických testů potřeboval Bezdíček deset let práce, během kterých shromáždil data o poznávacích schopnostech 699 Čechů různého věku a vzdělání.

"Klasické klinické psychologické vyšetření je založené spíše na subjektivním vnímání toho, jak na mě pacient působí, jak mluví, reaguje a podobně. Teď máme ale objektivní a velmi dobře ověřené testy, které ukazují výkon pacienta v daných oblastech," poznamenává Bezdíček.

V rámci testů má člověk například za úkol říci za minutu co nejvíce zvířat, potravin nebo vlastností. Pokud jich zvládne vyjmenovat třicet nebo čtyřicet, je zhruba v průměru. Jestliže si jich vybaví méně, možná u něj začíná demence nebo ztráta poznávacích funkcí. Jenže – velmi záleží také na tom, kolik je zkoumané osobě let a jaké má vzdělání.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se