Lesní správa v Lánech zaplatila více než osm milionů korun pochybným ukrajinským firmám, které všechny sídlí v jednom panelovém domě v pražských Letňanech. Trestně stíhaný ředitel lánské správy Miloš Balák svěřil těmto společnostem pěstební práce a myslivost v zámecké oboře i přesto, že neplní zákonnou povinnost dodat do obchodního rejstříku své účetní závěrky. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MF Dnes).

Firmy ML-Interier, Europaritet a Paritas spojuje stejný jednatel Mykhalo Medvid i totožné sídlo, přesto od Lán dostaly hned několik zakázek bez soutěže, což se podle MF Dnes děje běžně. Zakázky jsou přitom rozděleny na několik menších, tak aby se vešly do zákonného limitu dvou milionů korun, do kterého není nutné vypisovat veřejnou soutěž.

"Personální propojenost u oslovovaných dodavatelů není zákonem zakázána a na výběr dodavatele toto nemá žádný vliv," řekl Balák redaktorům MF Dnes. Podle něj lesní správa ani neprověřuje, zda mají účastníci v rejstříku správně založené všechny dokumenty, protože to po ní zákon nevyžaduje. Zjišťuje ale údajně seznam zaměstnanců a vydává oprávněným firmám speciální povolení ke vstupu do zámeckého areálu. Balák ujistil, že oslovuje minimálně tři dodavatele i u menších zakázek, toto tvrzení se ale nedá nikde ověřit.

Přestože Balák obhajuje kvalitu vybraných firem a vyhledává prý jen ověřené dodavatele, povolení k provádění mysliveckých prací v bažantnici Amálie získala společnost Europaritet, která se podle obchodního rejstříku věnuje truhlářství a podlahářství.

Nejedná se o přitom o první podezřelé finanční transakce z okolí letního prezidentského sídla. Správa už dříve zaplatila za právní služby prezidentových sponzorů Jiřího Jestřába a Richarda Tománka částku 1 999 999 korun, tedy o korunu méně, než je limit pro vypsání tendru. Policie navíc prošetřuje stavbu oplocení za 4,2 milionu ze začátku tohoto roku, která je údajně předražená.

Hradní kancléř Vratislav Mynář dosadil Baláka do funkce bez předchozí soutěže. Šéfa Lán teď stíhají policisté za zmanipulování zakázky na zpevnění vodní nádrže Klíčava celkově za 360 milionů korun. Zpevňovací práce byly podle odborníků zbytečné, což Mynář nejdříve označil za nesmysl, později je ale nechal zastavit.