Premiér Andrej Babiš loni převedl své firmy do dvou svěřenských fondů, přesto je podle právníků Evropské komise ve střetu zájmů. Babiš i koncern Agrofert výsledky odborné analýzy odmítají, podle nich šéf hnutí ANO nemůže svěřenské fondy ovlivňovat. Faktem však je, že s lidmi, které oba fondy řídí a kontrolují, je Babiš historicky úzce spjatý.

Babiš převedl v únoru 2017 skupinu Agrofert a další své firmy do svěřenských fondů, nazvaných AB private trust I a AB private trust II. Fondy nejsou právnické osoby, slouží pro spravování vloženého majetku. Zakládající statuty Babišových fondů, které konkrétně popisují fungování a způsob rozhodování ve fondech, nebyly zveřejněny.

Babišovy svěřenské fondy

AB private trust I.

- správce: Ing. Zbyněk Průša

- rada protektorů: Alexej Bílek, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 90 % podílu v Agrofertu a všechny akcie holdingu SynBiol

 

AB private trust II.

- správce JUDr. Alexej Bílek

- rada protektorů: Zbyněk Průša, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 10 % podílu v Agrofertu

Z dostupných podkladů ve Sbírce listin, slovenském registru partnerů veřejného sektoru a dalších informací je známo, že výkonné a dozorčí funkce v obou fondech obsadili manažeři a právníci Agrofertu, respektive Babišova současná manželka Monika Babišová.

Babiš vystupuje u fondů jako zakladatel a zároveň jako obmyšlený (beneficient) - tedy ten, který může mít z hospodaření fondů užitek a ke komu se v budoucnu vložený majetek může vrátit.

Podle právníků Evropské komise má Babiš jako obmyšlený stále zájem na tom, jak jeho někdejší firmy hospodaří, a je tak jako premiér ve střetu zájmů při rozhodování o evropských fondech.

Závěrům právníků nasvědčuje také hodnocení slovenských úřadů, které považují Andreje Babiše za jednoho z takzvaných konečných uživatelů výhod, tedy osobu, která "skutečně ovládá nebo kontroluje" firmy ze skupiny Agrofert. Babiš i Agrofert ale trvají na tom, že Babiš není ve vztahu k holdingu ovládající osobou.

Babiš dříve potvrdil, že po odchodu z veřejné funkce se opět stane přímým vlastníkem firem. Totéž oznámil v době založení fondů Agrofert: "V případě, že Andrej Babiš v budoucnu ukončí své působení ve veřejné funkci, akcie firem se vrátí do jeho rukou."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.