Premiér Andrej Babiš loni převedl své firmy do dvou svěřenských fondů, přesto je podle právníků Evropské komise ve střetu zájmů. Babiš i koncern Agrofert výsledky odborné analýzy odmítají, podle nich šéf hnutí ANO nemůže svěřenské fondy ovlivňovat. Faktem však je, že s lidmi, které oba fondy řídí a kontrolují, je Babiš historicky úzce spjatý.

Babiš převedl v únoru 2017 skupinu Agrofert a další své firmy do svěřenských fondů, nazvaných AB private trust I a AB private trust II. Fondy nejsou právnické osoby, slouží pro spravování vloženého majetku. Zakládající statuty Babišových fondů, které konkrétně popisují fungování a způsob rozhodování ve fondech, nebyly zveřejněny.

Babišovy svěřenské fondy

AB private trust I.

- správce: Ing. Zbyněk Průša

- rada protektorů: Alexej Bílek, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 90 % podílu v Agrofertu a všechny akcie holdingu SynBiol

 

AB private trust II.

- správce JUDr. Alexej Bílek

- rada protektorů: Zbyněk Průša, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 10 % podílu v Agrofertu

Z dostupných podkladů ve Sbírce listin, slovenském registru partnerů veřejného sektoru a dalších informací je známo, že výkonné a dozorčí funkce v obou fondech obsadili manažeři a právníci Agrofertu, respektive Babišova současná manželka Monika Babišová.

Babiš vystupuje u fondů jako zakladatel a zároveň jako obmyšlený (beneficient) - tedy ten, který může mít z hospodaření fondů užitek a ke komu se v budoucnu vložený majetek může vrátit.

Podle právníků Evropské komise má Babiš jako obmyšlený stále zájem na tom, jak jeho někdejší firmy hospodaří, a je tak jako premiér ve střetu zájmů při rozhodování o evropských fondech.

Závěrům právníků nasvědčuje také hodnocení slovenských úřadů, které považují Andreje Babiše za jednoho z takzvaných konečných uživatelů výhod, tedy osobu, která "skutečně ovládá nebo kontroluje" firmy ze skupiny Agrofert. Babiš i Agrofert ale trvají na tom, že Babiš není ve vztahu k holdingu ovládající osobou.

Babiš dříve potvrdil, že po odchodu z veřejné funkce se opět stane přímým vlastníkem firem. Totéž oznámil v době založení fondů Agrofert: "V případě, že Andrej Babiš v budoucnu ukončí své působení ve veřejné funkci, akcie firem se vrátí do jeho rukou."

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo jsou Alexej Bílek, Václav Knotek nebo Zbyněk Průša?
  • Jakou roli má Monika Babišová?
  • Co znamená "obmyšlený"?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se