Financial Times sestavily žebříček 95 nejlepších evropských ekonomických univerzit. London Business School z Velké Británie se dokázala udržet na prvním místě i přes narůstající obavy kvůli brexitu. Britským školám v tomto ohledu velmi pomohl pokles hodnoty britské libry, díky čemuž bylo školné pro zahraniční studenty relativně levnější, což se odrazilo v hodnocení. Na atraktivitě britských škol se také odrazily obavy z politiky Spojených států týkající se studia cizinců.

Mezi nejlepších 25 škol se probojovalo dalších šest britských univerzit. Francie má mezi nimi pouze šest univerzit, tedy o jednu méně, zato však v celém žebříčku figuruje 25 francouzských univerzit oproti 22 britským.

Skokanem roku se stala pražská VŠE, která je jedinou českou školou v žebříčku. Oproti minulému roku si polepšila o 26 míst a letos se umístila na 60. místě. Tento úspěch je převážně zásluhou magisterského programu managementu - ten se umístil na 22. pozici mezi stejnými obory. Jeho absolventi si podle statistik ročně vydělají okolo 1,5 milionu korun a díky jeho vystudování se jejich plat zvedne o 52 procent - což je lehce nad průměrem ostatních magisterských oborů v kategorii Masters in Management.

Mimo Británii vzrostl zájem o studium na ekonomických univerzitách meziročně o 3,2 procenta. Evropské vysoké školy jsou závislé na zahraničních studentech - 77 procent lidí, kteří podají na tyto školy přihlášku, nepocházejí ze země, kde se tato škola nachází. Pro porovnání, u univerzit v Asii je to 41 procent a ve Spojených státech pouze 39 procent. Nutno podotknout, že v Evropě existuje mnohem větší hustota států, navíc je velká část z nich sdružena v Evropské unii, kde je studium v zahraničí usnadněno.

Nejvýše umístěným nováčkem se stal irský Irish Management Institute, který se probojoval na 76. místo.

London Business School zůstává už pátým rokem nejlépe hodnocenou ekonomickou univerzitou v Evropě. Jako první evropská ekonomická škola dosáhla první příčky na světě v hodnocení svého MBA programu v roce 2009, letos se v celosvětovém žebříčku umístil tento program na čtvrtém místě.

Absolventi MBA programu na španělské Iese Business School se zase mohou pyšnit nejvyššími platy. Okolo poloviny absolventů najde uplatnění v finančním, bankovním nebo konzultačním sektoru. Jejich plat stoupne průměrně o 126 procent a ročně si vydělají zhruba 3,4 milionu korun.