Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za víkendovým únikem zprávy právní služby Evropské komise, která zpochybňuje jeho nestrannost, vidí pondělní debatu europarlamentu o rozpočtu EU, řekl v pondělí po zasedání vlády. Česko podle něj nebude žádné peníze Bruselu vracet, protože k tomu není nejmenší důvod. Zopakoval, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů.

"Byl zveřejněn nějaký interní materiál, nebudu spekulovat o načasování. Dnes odpoledne bude řešit EU rozpočet, nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby a o to jde," uvedl v pondělí Babiš.

Premiéra podpořila na tiskové konferenci ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Podle ní předseda vlády nemá vliv na rozdělování dotací, z kterých těží Agrofert. Text právní služby Evropské komise, o kterém o víkendu informovaly i HN, není oficiální, zdůraznila.

Obecná analýza nové legislativy EU týkající se evropských dotací podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostačuje a předseda vlády postupoval podle českého práva. Kněžínek také zastává názor, že předseda vlády je vlastně v pozici ministra bez portfeje a reálně neřídí žádný konkrétní rezort, proto ani dotace ovlivňovat nemůže.

Podle uniklé zprávy má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny letos.