Ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled českého bankovního systému ze stabilního na pozitivní. Tento krok odráží očekávání, že banky budou v příštích 12 až 18 měsících těžit ze zlepšující se hospodářské situace.

Moody's předpokládá, že česká ekonomika bude v letošním i příštím roce pokračovat v silném růstu. Ten je podporován silnou soukromou spotřebou a investicemi i penězi z fondů Evropské unie.

Letos by se měl podle Moody's hrubý domácí produkt (HDP) České republiky zvýšit o 3,3 procenta, v příštím roce by měl růst činit 3,0 procenta. Loni HDP vzrostl o 4,3 procenta.

Silný hospodářský růst a stoupající zaměstnanost budou mít podle Moody's příznivý vliv na poptávku po úvěrech i na jejich splácení. Agentura upozornila, že české banky mají jednu z nejnižších úrovní problematických úvěrů ve střední a východní Evropě.

Český bankovní sektor by měl podle Moody's těžit i z růstu úrokových sazeb. Negativní vliv by naopak měl mít růst provozních nákladů v důsledku stoupajících mezd v regionu.