Vláda Andreje Babiše právě teď studuje zprávu s výbušným obsahem. Jde o závěry jedenáctičlenné komise sestavené kvůli posouzení rizik a bezpečnostních zájmů státu v případném rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Podle informací Respektu z vládních kruhů materiál dostala nejdříve ministryně průmyslu Marta Nováková, následně ji obdržel i premiér Andrej Babiš a byli s ním seznámeni také vybraní ministři. Dokument poprvé vymezil, kdo představuje v největší zakázce české vlády bezpečnostní riziko.

V novém Respektu najdete:

Hlavní komentář: Pokud se díváte, přemýšlejte. Zveřejněný film o procesu se Slánským je krutým výletem do české historie

Téma: Jak zlevnit byty. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení.

Hlavní agenda: Babiš a váhající policie. Postup vyšetřovatelů při řešení případu premiéra vyvolává stále větší pochybnosti.

O kom se mluví: Je třeba vytrvat. Iniciativa Za slušné Slovensko čelí policejní šikaně a řeší, jak zlepšit atmosféru ve společnosti.

Reportáž: Česko, ráj pervitinu

Kontext:

Strakonický chléb a místní hry. Českobudějovický soud poukázal na bizarní rozměr veřejného života v jednom obyčejném okresním městě.

Jistě, pane ministře. ANO s pomocí komunistů a SPD cupuje zákon, který má bránit zdejší úředníky před politickou mocí.

Rozhovor: Tak to prostě je. Rozhovor se šéfem sociální demokracie a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

Kultura: Vlk na stavbě. Českou cenu za architekturu získala syrová betonárka.

Civilizace: Bez turbín to nejde. Proč v Česku nesmějí fungovat bateriová úložiště elektřiny, moderní prostředek
k vyrovnávání výkyvů v síti.

I obalka R48

Komise, v níž sedí zástupci tajných služeb, Úřadu vlády a několika ministerstev, vznikla v létě z popudu bezpečnostních expertů, aby se pokud možno vyloučilo to, že politici přidělí zakázku problematickým hráčům.

Svoji práci měla původně uzavřít ke konci září, její fungování pak bylo prodlouženo kvůli sporům mezi jejími členy – nemohli se shodnout, co jsou ona bezpečnostní rizika.

Pro tajné služby a některé další členy komise to bylo přidělení zakázky autoritativním režimům Rusku a Číně, jež si ekonomickými nástroji zvyšují v daném regionu politický
vliv.

Česko by z tohoto hlediska bylo více energeticky závislé na vládě Vladimira Putina, část peněz na stavbu elektrárny by mohla být využita korupčním způsobem.

Další členové komise to tak ostře neviděli, rizika spatřovali ve zcela jiné oblasti – ve faktu, že po odstavení uhelných elektráren a časem odstavení stárnoucích Dukovan bude mít Česko problém se zajištěním dostatečného množství elektřiny. Argumentovali, že z hlediska bezpečnosti je prioritou nezdržovat se a rychle se dohodnout s Rusy, kteří mají aktuálně více rozestavěných projektů po světě.

Na tom, zda a odkdy hrozí výpadek energie, se obě strany neshodovaly.

Po dalších debatách uvnitř komise nakonec převážilo stanovisko, že Rusko a Čína skutečně představují riziko.

Podle informací Respektu ve více než třicetistránkové zprávě není přímo napsaná věta, že Rusko a Čína nemají zakázku dostat. Je tu ale vyjmenováno pět bezpečnostních kritérií, jež by měl každý uchazeč o získání tendru splnit. Když toho nebude schopen, říká zpráva, představuje zásadní riziko pro národní bezpečnost.

Kritérii – tak jak jsou stanovena – přitom nejsou schopny "prolézt" právě Rusko a Čína. Jedno z nich například je, že pokud země některého z uchazečů ve svých oficiálních vládních materiálech definuje někoho jako svého nepřítele, není možné s ním spolupracovat v ekonomické oblasti. Tenhle bod neumožňuje dosáhnout na zakázku Rusku, jež ve svých dokumentech uvádí, že NATO – tedy i Českou republiku – považuje za svého nepřítele.

Doporučením komise se Babišův kabinet nemusí řídit.

Hra o čas

Jestli bude Babišova vláda zakázku realizovat, stále nepotvrdila.

Koncem října premiér řekl, že není kam spěchat, protože lze prodloužit životnost dosavadních dukovanských bloků. Jak Respekt v minulosti popsal, spěchá naopak Pražský hrad – prezident Miloš Zeman řekl vedení energetické společnosti ČEZ, premiérovi i veřejně, že chce kontrakt pro Rusy a že není důvod otálet.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.