V letní sezoně zaznamenalo Řízení letového provozu rekord v počtu letadel nad Českem. Nejsilnějším měsícem byl tradičně červenec, kdy průměrně létalo v českém vzdušném prostoru 3150 letů denně. Rekord pak zaznamenali dispečeři 29. června, kdy evidovali přes 3200 letů. Meziročně narostl v tomto měsíci počet letů o 9 procent téměř na 98 tisíc.

Od května do října zaznamenali letoví dispečeři ocelkem 534 083 přeletů, vzletů a přistání. Během letní sezony cestovalo v českém vzdušném prostoru přes 80 milionů lidí.

Nejvýznamnější společnosti na českém nebi jsou Lufthansa, Emirates a WizzAir. Podle dosavadních trendů očekává letos Řízení letového provozu 900 tisíc letů. Ještě před pěti lety přitom nad Českem proletělo za rok o 200 tisíc letadel méně.

Rostoucí počet letadel na českém nebi ale začíná dělat vrásky českým dispečerům. I přes rostoucí počet letů totiž musí kvůli evropské legislativě snižovat cenu za jeden přelet. "Kvůli snížení cen poplatků za přelety jsme vydělali o 150 milionů korun méně, než kolik bychom za ně získali minulý rok," uvedl ředitel Řízení letového provozu Jan Klas. Alespoň částečně jim zlevnění poplatků kompenzuje vyšší počet letadel. V celkovém součtu ale Řízení letového provozu očekává menší zisk než v minulém roce.

Zvyšuje se také zpoždění, které vzniká během letu. Zatímco v minulých letech činilo zpoždění podle českých dispečerů jen několik vteřin, letos v létě vzrostlo průměrné zpoždění téměř na jednu minutu. Zpoždění, která vznikla během letu, jsou nejčastěji způsobena nedostatečnou kapacitou, případně nedostatkem lidí. Podle Klase ale většina zdržení vzniká mimo Českou republiku. Letecký prostor v západní Evropě už je přeplněn.

Čeští dispečeři museli v létě navíc řešit lety převelené z Německa. Tamní dispečeři už byli přetíženi a některá letadla musela letět přes Česko, i když to pro ně znamenalo delší trasu. Cesta přes Česko je pro společnosti také výrazně levnější, než kdyby letěly například přes Rakousko.

Roste i pražské letiště. Oproti minulému roku narostl počet startů a přistání přibližně o pět procent na 89 tisíc pohybů, tedy součtu startů a přistání. I přes růst ale Řízení letového provozu neočekává, že letos pražské letiště překoná rekordní rok 2008, kdy v Praze přistálo a vzlétlo celkem 179 tisíc letů. Letos očekává, že na Ruzyni přistane a vzlétne přibližně 160 tisíc letů.

Související