V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k Okresnímu soudu v České Lípě. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi je i sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Ten už dříve obvinění odmítl.

"Obžaloba byla podána na všechny tři obviněné," uvedl Dostál. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty všem třem hrozí trest do pěti let vězení, vazebně stíhaný je pětatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek. V kauze je obžalován ještě šestapadesátiletý muž vietnamského původu, který podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

Kauzy si všímá zahraničí

Kauzy si všiml například britský Guardian v článku "Děsivé odhalení tygří farmy odhaluje ilegální obchod v srdci Evropy".

Tygři - Berousek

Obžaloba byla podle Dostála podána v rozsahu, v jakém o případu policie informovala v červenci. Policie tehdy uvedla, že trojici stíhá v souvislosti se třemi zabitými tygry. Zvířata dodával podle zjištění policie Berousek a preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Vietnamec produkty, které jsou v jeho komunitě velmi žádané, a proto dobře zpeněžitelné, odebíral.

Asiaté věří v mimořádně léčivé účinky přípravků nejen z tygrů, ale také z dalších ohrožených zvířat, například nosorožců. Kůži tygra prý preparátor prodával od 50 tisíc do 100 tisíc korun, drápy za 2500 a gram masoxu za 1500 korun.

U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila jeho cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty včetně masoxu a tygřího vína. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a zajistila přes 1,8 milionu korun v hotovosti.