Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) pro server Seznam Zprávy uvedl, že k Farmě Čapí hnízdo, kvůli které premiér čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval určité dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) nicméně říká, že se premiérův syn minimálně dvakrát osobně účastnil transakce převodu akcií Čapího hnízda.

OLAF se zabýval podezřením na podvodné přijetí padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo.

První převod akcií se uskutečnil na konci roku 2007. Podle kopií smluv prodala společnost ZZN AGRO Pelhřimov akcie Čapího hnízda třem kupujícím: Andreji Babišovi mladšímu, jeho sestře Adrianě Bobekové a Monice Babišové, současné manželce premiéra. Celkem koupili dvacet akcií za 2 386 000 korun. Akcie byly takzvaně na doručitele, tedy cenné papíry, jejichž majitel není uveden v žádném rejstříku. Sourozenci koupili po pěti akciích, Monika Babišová se stala majitelkou deseti kusů cenných papírů.

Cena byla splatná do půl roku po podpisu smlouvy, z dostupných dokumentů vyšetřovatelé OLAF zjistili, že za všechny tři kupce zaplatil celou cenu Andrej Babiš v polovině září 2008.

Kdo je Andrej Babiš mladší

Andrej Babiš mladší je prvorozeným synem premiéra Andreje Babiše a jeho první manželky Beaty. Narodil se v roce 1983. Živil se jako pilot pro společnost Travel Service, odkud ho ale údajně vyhodili.

"Nedokázal se podřídit autoritám," citoval týdeník Aha! v roce 2016 svůj zdroj.

V roce 2016 si pořídil rodinný dům v pražských Ďáblicích za 12,5 milionu korun. Poté se po něm slehla zem.

Až v pondělí se poprvé vyjádřil do médií prostřednictvím Seznam Zpráv, které ho zastihly v jeho bytě ve Švýcarsku, kde žije se svou matkou.

Andrej Babiš junior má starší sestru Adrianu, která také figuruje ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Oba pak mají dva nevlastní sourozence z otcova vztahu s Monikou Babišovou – Vivien a Frederika.

Další prodej akcií se odehrál o pár týdnů později. Také této transakce se osobně účastnil syn současného premiéra. Novým spolumajitelem Čapího hnízda se stal 16. února 2008 bratr Moniky Babišové Martin Herodes. Na základě tří podepsaných smluv získal 12 kusů akcií Čapího hnízda.

Na zmíněných dokumentech figurují opět podpisy Andreje Babiše mladšího a Adriany Bobekové i Moniky Babišové.

Kupní cena této jedné akcie byla 119 300 korun, celkem tedy Herodes zaplatil 1 431 600 korun. 

Andrej Babiš mladší se sestrou a Monikou Babišovou se tak po šesti týdnech zbavili 60 procent Čapího hnízda, sourozenci si však i nadále ponechali každý dvacet procent Čapího hnízda. Herodes následně před vyšetřovateli prohlásil, že držel nově nabyté akcie pro svoji sestru Moniku Babišovou a její dvě nezletilé děti, které má s Andrejem Babišem.

Vyšetřovatelé OLAF sami došli k závěru, že rodinné vazby se svými příbuznými Andrej Babiš využil k zapojení do vlastnictví farmy Čapí hnízdo a Agrofert Holding. "Vazby se zdají být takové, že všem zúčastněným poskytly příležitost působit společně na řízení firem," stojí ve zprávě OLAF. 

Také vyšetřovatelé, kteří se zabývají kauzou Čapí hnízdo, považují uvedené převody akcií za účelové. Podle nich musí oba sourozenci vědět, že se stali majiteli akcií za účelem dotačního podvodu. "Jejich jednání, zejména prodej akcií Herodesovi, se jeví jako účelové a lze z něj dovozovat úmysl těchto obviněných vytvořit situaci, která má napomoci spáchat trestný čin," uvedl pro server iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. 

Sourozenci se odvolávají na duševní poruchu, což dokládají odbornými posudky. Ty výslovně vylučují účast sourozenců na trestním řízení a oba je předložili policii poté, co byli pozváni k podání vysvětlení. Babiš mladší byl přitom donedávna pilotem civilního dopravního letadla Boeing 737. Kvalifikace pro pilotování mu skončila v dubnu 2015. Babiš mladší však ve svém vysvětlení pro polici uvedl, že se mu zdravotní stav zhoršil až v poslední době. Následně zmizel do zahraničí a policie po něm musela pátrat. Pro Seznam Zprávy uvedl, že byl na ukrajinském Krymu a na Slovensku. Nyní je ve Švýcarsku, kde má i občanství.