Kabinet premiéra Andreje Babiše ve středu brzy ráno projednával a odhlasoval změny ve vedení SŽDC. O místa ve správní radě přišli celkem čtyři lidé  - dva z nich měli blízko k místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi a dva k ČSSD.

Podle informací redakce z vedení SŽDC odchází Vladimír Novotný, Milan Feranec, Karel Korytář a Jan Volný. Právě Volný a Feranec přitom mají blízko z prvnímu místopředsedovi ANO Faltýnkovi. Ten byl donedávna klíčovým spojencem Babiše ve sněmovně. Například vyjednával s komunisty a SPD podporu zákonů v době, kdy první Babišova vláda neměla důvěru. Nově se však jejich vztahy zhoršily.

“Oficiálně to nevím, ale mluvili jsme o tom s panem premiérem a nemám s tím problém,” reagoval na změnu Volný. “Ať to dělají odborníci na dopravu - je to krok k odpolitizování správních rad,” dodal Volný.

Do správní rady naopak nastupují Pavel Hrubeš, Martin Kolovratník, Ivo Drahotský a Vít Janoš.
“Důvěry si moc vážím. Z mého pohledu jde o krok, který navazuje na moji práci v Poslanecké sněmovně. Prosazuji dopravní zákony, byl jsem autorem usnesení k zahájení výstavby VRT, každý rok pořádám mezinárodní železniční konferenci,” reagoval na dotaz Aktuálně.cz poslanec ANO Martin Kolovratník. Zdůraznil, že se dlouhodobě zaměřuje hlavně na železnici.

“V radě bych se rád zaměřil na dvě věci: speciálně na rozvoj VRT - to je priorita. A pak na propojení dopadů legislativy (např. novela zákona 416) do reálné praxe - rád bych urychlil a zkvalitnil proces investiční výstavby nových moderních tratí,” dodal Kolovratník.

Pro Faltýnkova blízkého spojence Milana Ferance, bývalého náměstka ministra dopravy, jde o poslední z řady funkcí, které zastával v resortu řízeném ministrem Ťokem. Už v červenci byl odvolán z postu předsedy dozorčí rady Českých drah. Na konci října odchází Feranec i z dozorčích rad firem ČD – Telematika a ČD – Informační systémy.

Druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, jenž nemá s ministrem Ťokem nejlepší vztahy, přichází nyní v SŽDC i o jednoho z klíčových manažerů. Na konci října končí náměstek pro správu majetku Tomáš Drmola (stejně jako Faltýnek pochází z Prostějova, jako středoškoláci navštěvovali stejné gymnázium, Faltýnek chodil o ročník výše).

Personální změny v SŽDC přicházejí v době, kdy ministerstvo dopravy řeší podezřelý případ prodeje lukrativních pozemků SŽDC v blízkosti pražského dejvického nádraží, na který jako první upozornily Hospodářské noviny. Soubor zastavitelných parcel v tržní hodnotě kolem jedné miliardy korun má na základě smlouvy o smlouvě budoucí získat firma Amádeus Real pražského developera Václava Klána, aniž by o něj musela s kýmkoliv soutěžit.