Letiště Václava Havla v Praze bude v neděli kvůli vojenské přehlídce na Evropské třídě od 13:30 do 15:00 uzavřeno pro všechny odlety a přistání. Uzavření vzdušného prostoru nad hlavním městem se dotkne přibližně 24 letů. Pozemní odbavení cestujících a ostatní provoz letiště bude fungovat bez omezení, informoval ve středu mluvčí ruzyňského letiště Roman Pacvoň. Bezletová zóna se týká i dronů, upozornili policisté.

Letiště podle mluvčího s předstihem informovalo všechny letecké společnosti o přerušení provozu a požádalo je o to, aby naplánovaly své lety mimo uzávěru vzdušného prostoru. "Cestujícím doporučujeme, aby v den oslav výročí sledovali bedlivě internetové stránky svého dopravce či Letiště Praha, kde se dozví aktuální informace ohledně času svého odletu či příletu," uvedl mluvčí.

Letiště Václava Havla rovněž vyzvalo cestující, aby si v neděli v den konání oslav stoletého výročí vzniku Československa naplánovali cestu na letiště s dostatečným předstihem, lze čekat dopravní komplikace nebo zdržení. Kvůli přehlídce bude totiž uzavřena pro automobily i MHD část Evropské ulice, která slouží jako spojnice na letiště.

Vojenské přehlídky se v neděli odpoledne zúčastní více než dva tisíce vojáků, hasičů, policistů, celníků či strážníků s technikou. Nejprve proletí vojenská a policejní letadla a vrtulníky, následovat bude pochod vyčleněných jednotek a průjezd techniky. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě československé trikolory.

"Organizátoři přehlídky v zájmu zabezpečení bezpečnosti letového provozu žádají všechny piloty všeobecného letectví, aby omezili v uvedenou dobu svoji činnost ve vzdušném prostoru od vojenského letiště Čáslav po letiště Slaný, kde se předpokládá zvýšená činnost vojenských letadel," uvedli pořadatelé přehlídky na webu.

Uzavření vzdušného prostoru nad Prahou a bezprostředním okolím se týká i bezpilotních prostředků – čím dál rozšířenějších dronů. Porušení zákona o civilním letectví budou policisté dokumentovat a oznamovat Úřadu pro civilní letectví, uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Na bezpečnost budou v ulicích hlavního města dohlížet posílené hlídky policistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist