Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček podle médií ještě letos skončí ve funkci. Server Blesk Zprávy ve čtvrtek uvedl, že skončit by měl začátkem listopadu. Podle informací serveru Lidovky.cz by Janečka měla ke konci roku nahradit jeho dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová.

Janeček tvrdí, že se o svém odchodu zatím nerozhodl. "Rezignaci jsem nepodal," řekl HN.

Martin Janeček

Martin Janeček vystudoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Ve finanční správě pracuje od roku 2003, kdy nastoupil na Finanční úřad pro Jihočeský kraj.

Zaměřoval se na rozkrývání daňových podvodů – zejména v oblasti DPH a odhalování praní špinavých peněz.

Navrhl a vytvořil systém boje proti karuselovým podvodům prostřednictvím zajišťování majetku.

Od října 2014 je šéfem Generálního finančního ředitelství.

Janeček čelil kritice kvůli vyměřování takzvaných zajišťovacích příkazů a postupu některých svých podřízených, kteří z důvodu kontroly elektronické evidence tržeb zjišťovali od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách.

Blesku Schillerová napsala, že v tuto chvíli se k personálním otázkám na Finanční správě nebude vyjadřovat. Stále ale podle ní platí její dřívější vyjádření, ve kterém Finanční správu kritizovala za to, jak některé své problematické kroky komunikuje navenek.

Ministryně Schillerová nemůže Janečka jednoduše odvolat, funkce šéfa finanční správy spadá pod služební zákon. Odvolat ho může vláda, ale z předepsaných důvodů, jako je například ztráta bezpečnostní prověrky.

Janeček se stal ředitelem Generálního finančního ředitelství v říjnu 2014. Do funkce ho jmenovala vláda na návrh tehdejšího ministra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO).

Finanční správa pod Janečkovým vedením čelila kritice kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně.

Kritiku nedávno vyvolal také postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů. Janeček kvůli tomu na olomouckém finančním úřadu nařídil kontrolu.