V úterý jmenoval prezident Miloš Zeman na Pražském hradě Tomáše Petříčka novým ministrem zahraničí. Vyřešila se tak patová situace, kdy kandidát ČSSD na šéfa diplomacie Miroslav Poche působil v Černínském paláci na pozici politického náměstka a ministerstvo oficiálně vedl společně s ministerstvem vnitra Jan Hamáček. "Po jmenování řádného ministra už není funkce politického náměstka potřeba," řekl Petříček v rozhovoru pro HN k funkci, kterou Poche zastával. S Pochem chce ale Petříček i nadále spolupracovat.

Česká zahraniční politika se podle Petříčka za jeho úřadování vrátí k devadesátým létům. "V těch letech si naše společnost definovala základní hodnoty, na kterých začala budovat zahraniční politiku. Přihlásila se k tomu, že jsme liberální demokracií," řekl Petříček. V ministerském křesle se chce zaměřit také na prosazování lidských práv nebo na otázky spojené s klimatem. 

Jakou pozici bude mít na ministerstvu zahraničí Miroslav Poche?

Pozice politického tajemníka ministerstva zahraničí bude zrušena, protože po jmenování řádného ministra už není potřeba. Já se s panem Pochem chci v brzké době setkat. Chci se ho zeptat, zda by mohl pokračovat jako externí poradce. Jsem přesvědčen, že ministr má právo si vybrat své spolupracovníky sám. Chci si sestavit sbor poradců z řad expertů na zahraniční politiku.

Kdo by ve sboru měl být?

Hovořil jsem například o panu Paloušovi, bývalém náměstkovi a velvyslanci. Další jsou třeba Miloš Balabán, ředitel Centra bezpečnostní politiky, nebo Ondřej Dytrych, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Věřím, že tam bude další řada lidí z akademické obce, z diplomacie a politiky.

Je to už rok, co prezident a premiér v podstatě ovládli zahraniční politiku. Jak si představujete fungování tradičního trojúhelníku české zahraniční politiky: úřadu prezidenta, premiéra a ministerstva zahraničí?

Zahraniční politika je výsostnou doménou vlády a z kompetenčního zákona vyplývá, že ministerstvo zahraničí je resortem, který má na starosti formulování naší zahraniční politiky. Pokud jde o to, abychom navenek vystupovali jednotně, je důležité, aby pravidelné schůzky ústavních činitelů pokračovaly. Abychom se snažili najít shodu, venku hovořili jednotně, abychom zlepšovali obraz naší země v Evropské unii a ve světě.

Nicméně od sociální demokracie máte úkol být vidět. Jak v rámci tohoto trojúhelníku chcete tento úkol splnit?

Mezi moje priority patří posilování našich vztahů s Německem, Slovenskem a dalšími členskými státy EU. Chci do debaty přinést některá nová témata, týkající se třeba Afriky, rozvojové spolupráce, otázku klimatu, která bude velmi zásadní - sucho je problém, kterému čelí i Česká republika. Takže vidím prostor pro to, abych jako ministr zahraničí nastolil témata do politické i veřejné debaty.

Na Foru 2000 jste se zúčastnil debaty, kde byl přítomen i demokratický aktivista z Hongkongu. Zároveň jedete s panem prezidentem do Číny na podnikatelské fórum. Jak budete s panem prezidentem o Číně mluvit?

O cestě do Číny jsem s panem prezidentem hovořil. Vnímám to, že Čína je náš významný ekonomický partner. Věřím, že budeme schopni pragmaticky a věcně rozvíjet naše vzájemné vztahy, a zároveň říkám, že bychom s našimi partnery měli vést hovory na více témat, nejen o obchodu a ekonomické výměně.

Takže jste na jednání s čínskými partnery připraven hovořit i o lidských právech?

O lidských právech bych rád s našimi partnery hovořil. Česká republika a hodnoty, na kterých naše společnost byla budována, vychází z toho, že jsme pro demokracii, ochranu lidských práv nebo spravedlnost a solidaritu.

Budete hovořit o nějakém konkrétním příkladu porušování lidských práv?

Žádný konkrétní příklad v tuto chvíli nemám. Cestu do Číny budeme ještě připravovat a je plánována na exportní veletrh, takže schůzky budou primárně ekonomické. Nicméně, již jsem se setkal s čínským velvyslancem v Praze a chci s ním vést pravidelný dialog.

České ministerstvo průmyslu připravuje zákon o ochraně investic, který by se dotkl i případných čínských firem. Jaký je váš názor na tento zákon?

Tento návrh vychází z přijaté evropské legislativy, kdy má EU potřebu posuzovat zahraniční investice nejen z ekonomických hledisek, ale také bezpečnostních hledisek. Měli jsme první zasedání přípravné pracovní skupiny, která má přijít s konkrétními návrhy, jak by tato evropská legislativa mohla být uvedena v život v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je garantem této diskuse, má v blízké době přijít s konkrétními návrhy. Věřím, že se podaří nastavit systém tak, abychom byli schopni posoudit, že zahraniční investice neohrožují budoucnost naší země.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.