Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví 27. října Českou republiku, kam přicestuje ze Slovenska. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. V Praze se hlava francouzského státu setká s českým prezidentem Milošem Zemanen a premiérem Andrejem Babišem. Den předtím bude Macron v Bratislavě obdobně jednat se svým protějškem Andrejem Kiskou a premiérem Peterem Pellerinim.

Macron do Prahy přicestuje o víkendu, kdy vyvrcholí oslavy 100. výročí vzniku Československa. V sobotu 27. října se v Praze například bude slavnostně po opravě otevírat historická budova Národního muzea, kde bude zároveň zahájena Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Babiš na ni pozval řadu státníků, seznam potvrzených jmen úřad české vlády ale zatím nezveřejnil. Česká armáda již dříve uvedla, že v neděli 28. října se slavnostní přehlídky zúčastní americký ministr obrany James Mattis a piety na Vítkově Kiska.

Agentura AFP připomíná, že Česko a Slovensko vytvářejí spolu s Polskem a Maďarskem takzvanou visegrádskou čtyřku (V4), která se v rámci EU staví negativně k přijímání uprchlíků. Polsko a Maďarsko nynější francouzský prezident dosud nenavštívil. Podle informací serveru Aktuálně.cz by se měl Macron také zúčastnit schůzky se všemi premiéry zemí Visegrádské čtyřky. 

O návštěvu Macrona dlouhodobě stál právě český premiér. Babiš na svém facebookovém profilu již v únoru uvedl, že  o návštěvu Macrona v Česku usiluje a že doufá, že by se schůzka mohla uskutečnit koncem května.

Politici se však sešli až na konci června, a to ve Francii. Oba státníci v Paříži řešili vzájemné vztahy obou zemí a spolupráci v oblasti bezpečnosti. Společně také v Elysejském paláci připojili podpis k Akčnímu plánu česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-2022. 

Související