Když letos v únoru představovala ČVUT novou kapitolu své spolupráce s americkým výrobcem leteckých motorů GE Aviation Czech, vše nasvědčovalo tomu, že se chystá na české poměry nebývale velká věc. Na slavnostní podpis dohlížel mimo jiné premiér Andrej Babiš, nechyběl ani americký velvyslanec.

"Je to skvělý projekt, který propojuje vysoké školství s průmyslem. Spolupráce přinese rozvoj letectví a kosmických technologií a dojde i k propojení s postupy Průmyslu 4.0. Jsem rád, že je hned od vzniku partnerství smluvně zajištěna udržitelnost projektu ze strany firmy GE Aviation. Financování je zásadní věc," komentoval tehdy předseda vlády projekt, který má za cíl vybudovat v Česku globální vývojové centrum včetně zkušeben a výrobní podnik pro novou generaci turbovrtulových motorů.

Jenomže právě na penězích teď ambiciózní projekt drhne. V pondělí se kvůli tomu sešel místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Řešili, jak zalepit asi 1,5miliardovou "díru", která teď ve financování vznikla.

"Projekt je výzkumně správně směřován, mezinárodní kolaborace má slušné výsledky a do určité míry je to přesně ten směr, kam by se měly ubírat aktivity škol typu Strojní fakulta ČVUT. S ohledem na finančně-ekonomické řízení je to ale propadák, fiasko. Od počátku je to špatně řízené," řekl HN po jednání Havlíček.

Celý projekt původně počítal s rozpočtem 2,1 miliardy. Aby škola stihla vše v termínu postavit, připravit a rozjet, dostala od státu dvoumiliardovou půjčku s tím, že ji postupně vrátí, až vysoutěží evropské peníze. Jenomže z původně plánovaných dvou miliard z grantů se podařilo získat jen polovinu. Navíc se objevily další náklady, konkrétně 400 milionů korun. Škola by tak ideálně potřebovala ještě 1,5 miliardy.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.