Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset (z toho jeden kandidoval za koalici ODS, STAN a TOP 09), bude tak mít 16 senátorů - stejně jako STAN. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v horní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel.
Nejsilnější klub v Senátu má právo nominovat předsedu horní komory. Starostům k této možnosti pomohlo šest úspěšných finalistů. KDU-ČSL má mít 15 senátorů.
Senátorský klub ANO by měl být sedmičlenný, sociální demokraté budou mít 13 senátorů. Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 s pěti členy.
Rozložení sil v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran. Místo v Senátu si udrželi piráti díky zvolení jediného z jejich tří finalistů.
Většina favoritů potvrdila svou roli, a to včetně prezidentských kandidátů Pavla Fischera (nezávislý) a Marka Hilšera, jenž kandidoval za své hnutí, rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (za STAN), místopředsedy Senátu a teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) nebo předsedy senátorů ČSSD a bohumínského starosty Petra Víchy (ČSSD).
Mezi poražené patří předseda lidovců Pavel Bělobrádek, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN) nebo jediná komunistická finalistka Milada Halíková.
Hlasovat v pátek a v sobotu přišlo 16,48 procenta voličů, což je druhá nejnižší účast v dosavadní historii druhých kol senátních voleb.
Výsledky druhého kola senátních voleb sledujeme v on-line reportáži.
On-line reportáž
Dobrý den, závěr hlasování v druhém kole senátních voleb, sčítání výsledků a první reakce budeme sledovat v on-line reportáži.
Místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka si rýpl do Babiše kvůli tomu, že v druhém kole senátních voleb nejde volit. Mluvčí ANO to v pátek odůvodnila tím, že je Babiš v době voleb v zahraničí.
Kupka minulý týden uspěl v komunálních volbách v Líbeznici. ODS zde získala 77,86 procent hlasů a Kupka od voličů dostal nejvíce preferenčních hlasů.
Co znamená, když premiér nejde k volbám? Třeba to, že ho parlament vlastně obtěžuje a demokracie že má plné zuby. O člověku obvykle vypovídají jeho činy, o Andreji Babišovi jeho nečiny.
— Martin Kupka (@makupka) 13. října 2018
Volební účast v brněnském obvodu 59 v 10:00 činila 10,92 procent. Na Twitteru o tom informovala Česká televize.
V tomto obvodě bojuje o hlasy voličů Mikuláš Bek (STAN) a Jaromír Ostrý (ANO).
Na stěnách brněnské kanceláře senátorky Elišky Wagnerové již nevisí jediný obraz, zbyl pouze státní znak. Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a místopředsedkyně Ústavního soudu má pracovnu již téměř vyklizenou.
📌📊V prvním kole byli zvoleni dva senátoři, do druhého kola postoupilo z 236 uchazečů 50 kandidátů. Nejstarší kandidátce je 73 let, nejmladšímu kandidátovi je 40 let. Do druhého kola voleb postoupilo 40 mužů a 10 žen #volby2018 pic.twitter.com/y6Ylk8GNWJ
— ČSÚ (@statistickyurad) 12. října 2018
Už za několik hodin budou známy výsledky druhého kola senátních voleb. Volební místnosti se uzavřou za necelé dvě hodiny (ve 14:00). Z dvoudenních voleb vzejde 25 vítězných jmen senátorů.
Druhé kolo voleb provází malý zájem voličů. Účast se v sobotu dopoledne pohybovala většinou kolem 10 až 15 procent.
Z dvanácti pirátských kandidátů na post senátora postupují do druhého kola tři, všichni v Praze. Mezi nimi i ekonom a někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který na Praze 8 získal jako vítěz 18,15 procenta hlasů. V dalším kole se utká s přednostou ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce Pavlem Dunglem (TOP 09 s podporou STAN).
Volební účast v hlavním městě k 10:00 dosahovala zhruba 13 až 16 procent, v Praze 8 někde až ke 20 procentům. Městské části dosud nehlásily komplikace. Pražané rozhodují o senátorech za obvody Praha 2, Praha 8 a Praha 12.
Ve volebním obvodu č. 14 České Budějovice se volební účast pohybuje kolem deseti procent. V Třeboni je ve volební místnosti na Masarykově náměstí zapsáno 416 voličů, zatím jich přišlo 64, což je 15 procent.
Volební účast v senátních obvodech v Ústeckém kraji je průměru kolem 12 procent. Obdobné to je v Libereckém kraji, kde se volí senátor za Jablonecko a část Semilska. Naopak třeba v okrsku 36 na ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou odvolilo už přes 21 procent voličů.
Volební účast v druhém kole senátních voleb se v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji po 11:00 většinou pohybovala mezi deseti a 15 procenty. Nejnižší je v senátních obvodech Rokycany a Domažlice, kde zatím hlas odevzdalo průměrně jen deset nebo 11 procent voličů. V Chomutově volilo zhruba 14 až 15 procent voličů. Podobná je volební účast také v Sokolově.
Zájem voličů ve třech obvodech Moravskoslezského kraji zůstává velmi malý, podle odhadů zaměstnanců krajského úřadu se pohybuje účast okolo 12 procent.
Mezi deseti a 20 procenty se pohybuje volební účast ve volebním obvodu č. 53 Třebíč, kde o hlasy soupeří starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO).
Malý zájem o druhé kolo senátních voleb ze strany voličů v Olomouckém kraji pokračuje. Například ve Vranovicích - Kelčicích na Prostějovsku přišlo volit ze 140 voličů zatím pouze 30.
V obvodu Chrudim byla volební účast v 11:00 proměnlivá. V Pokřikově přišlo k volbám 11 procent lidí, do kulturního domu v Třemošnici pět procent. V Chrudimi ve volební místnosti v Gymnáziu Josefa Ressela dosáhla volební účast asi 25 procent.
Velká volební účast zatím není ani ve Zlínském kraji. V Otrokovicích přišlo první den volit necelých devět procent voličů.
V Benešově dnes do 11:00 volební účast dosáhla 12,27 procenta, v Mladé Boleslavi přišlo zatím hlas odevzdat 13,71 procenta voličů..
@PavelBelobradek na celostátní konferenci: "Návrhem je poděkovat nejen všem současným zástupcům v komunále, ale hlavně i těm, kteří končí. Stranu reprezentovali vždy kvalitně a úctyhodně." Návrh byl jednomyslně přijat. #volby2018 #Lidovci #dekujeme
— KDU-ČSL (@kducsl) October 13, 2018
Preji hezký den z volebního štabu KDU-ČSL, která muže být po senátních volbách nejsilnější stranou v Senátu. Nyní tady jednají delegáti Celostátní konference - vstup přííísně zakázán :) Za fotky dekuji mluvci strany... Všichni jsme napjati, jak dopadne šéf KDU-ČSL :) pic.twitter.com/Je0EQSYXOo
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Hlasování v letošních senátních volbách skončilo, volební místnosti se dnes ve 14:00 uzavřely. Lidé si v tomto druhém kole senátních voleb od pátečních 14:00 vybrali nejen 25 nových senátorů, ale rozhodli také o tom, jak silnou většinu bude mít v horní komoře opozice. Vládní hnutí ANO a ČSSD většinu nezískají; voliči o tom rozhodli už před týdnem v prvním volebním kole.
ODS jako vítěz prvního kola voleb měla šanci získat 11 senátorů, ANO deset. Po pěti želízkách v ohni měly ČSSD a hnutí STAN, po třech Piráti a hnutí Senátor 21. Čtyřmi finalisty disponovali lidovci, dvěma TOP 09. KSČM se mohla spoléhat na jedinou kandidátku.
Děkuji všem voličům, kteří přišli k volbám a podpořili osobnosti, které kandidovaly za ODS nebo s naší podporou.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 13, 2018
Hlasovat přišla podle informací od volebních komisařů zřejmě opět méně než pětina voličů.
Ve volebním štábu ČSSD je zatím mumraj odpovídající tomu, s jakým zápalem šli voliči k volbám. Čili je tu absolutní klid.#volby2018 pic.twitter.com/yMvZYoH3S9
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) October 13, 2018
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prave mluví k delegátům Celostátní konference - za fotku dekuji mluvci strany, novináři na jednání nemůžou... Osobne jsem nesmírně zvědavý, jestli už dnes PB řekne, zda v březnu 2019 na sjezdu strany skončí jako předseda...Tipuji, že ano :) pic.twitter.com/2MGCEsSyAq
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Před dvěma lety přišlo hlasovat jen 15,4 procenta voličů, nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.
🍃V krásnou podzimní sobotu vás zdravíme z Českého statistického úřadu. Sčítání výsledků druhého kola senátních voleb začne za 15 minut a my jsme opět připraveni 🙂 #volby2018 pic.twitter.com/uBGhMc1Una
— ČSÚ (@statistickyurad) October 13, 2018
I druhý den letošního finále senátních voleb provázel malý zájem voličů. Volební účast v Česku se ve 13:00, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, pohybovala kolem 15 procent. Mezi jednotlivými okrsky byly ale značné rozdíly - někde dorazila jen hrstka voličů, jinde hlásí účast 30 až 40 procent.
Na úspěchu jednotlivých finalistů bude záležet, kdo bude mít nejsilnější klub v horní komoře parlamentu, a získá tím právo nominovat předsedu Senátu. Letošní vítězové doplní senátory, kteří vyhráli v uplynulých čtyřech letech. Jednaosmdesátičlenný Senát se mění každé dva roky pouze z jedné třetiny.
Nejsilnějšími frakcemi se mohou stát v případě vítězství všech svých adeptů kluby KDU-ČSL a STAN, které by mohly mít shodně až 18 členů. ODS a ANO by mohly mít sedmnáctičlenné kluby stejně jako ČSSD, která je zatím nejpočetnější frakcí. Početně nejslabší klub Senátor 21 by mohl mít až osm členů. Povolební uspořádání by mohli v případě svého zvolení ovlivnit i nezávislí kandidáti či zástupci menších stran, kdyby se přidali k některé z frakcí, případně založili vlastní.
První tři zpracované okrsky hlásí Hronov, Železný Brod a Jesenec. Data ČSÚ převzal ve 14:15. #volby2018
— ČSÚ (@statistickyurad) October 13, 2018
I když se lidé dozvědí volební výsledky dnes ještě zřejmě před setměním, oficiální podobu získají až po pondělním projednání Státní volební komisí. Stane se to pravděpodobně v úterý 16. října jejich vyhlášením ve Sbírce zákonů.
Od následujícího dne až do konce října začne plynout desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit s případnými stížnostmi na první i druhé kolo voleb na Nejvyšší správní soud. Jedna z nich se možná bude týkat Slatinek na Prostějovsku, kde volební komise prohodila hlasovací obálky a zvýšila počet neplatných hlasů. Jitka Chalánková (dříve TOP 09) v tomto obvodu postoupila do finále jen s náskokem pěti hlasů na třetí Irenu Blažkovou (ANO).
V Senátu mezitím začne vyjednávání na základě povolebního rozložení sil. Senátoři totiž po každé obměně třetiny horní komory volí nejen předsedu, ale i další představitele, šéfy výborů a komisí. Na dohodu budou mít frakce čas do poloviny listopadu, kdy se má obměněná horní komora sejít k ustavující schůzi. V dosavadním předvolebním složení se senátoři naposledy sejdou příští středu 17. října; končícím senátorům uplyne funkční období až o tři dny později.
Ve sledovaném duelu Hilšer - Michálek zatím po dvou procentech sečtených okrsků vítězí s 80 procenty Marek Hilšer.
"Velmi si vážím všech podporovatelů, které na sebe máme navázány. Ať už jde o členy nebo nečleny. Jsou pro nás stěžejní." @MarekVyborny na celostátní konferenci KDU-ČSL. #Lidovci
— KDU-ČSL (@kducsl) October 13, 2018
To, že sociální demokraté v těchto senátních volbách ztratí, už je jasné. Dosud měli 23 senátorů a tedy nejsilnější klub. Po druhém kole mohou mít maximálně sedmnáct mandátů. Záleží na tom, kolik z pěti postupujících uspěje. Předseda ČSSD už do Lidového domu dorazil, mezi novináře se ale chystá až zhruba kolem půl čtvrté. Později by také měla přijít ministryně práce Jana Maláčová.
Pavlu Fischerovi se také daří - po pětině sečtených hlasů má na Praze 12 téměř 80 procent, jeho protikandidátka Eva Tylová má 20 procent
Štáb ODS je tentokrát komornější, raut už je na místě, zato politici ještě ne. Předseda Petr Fiala dorazí kolem třetí. Za chvíli se dozví, jak moc v Senátu jeho strana posílí. Dnes tam má 10 křesel, po těchto volbách může získat 12 - 17. pic.twitter.com/LpOWslvk57
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Sčítání je velmi rychlé, sečteno je už přes 20 procent okrsků. Sledujte výsledky! https://t.co/TT2U9KoHel pic.twitter.com/ykcqiZpq6Q
— Hospodářské noviny (@Hospodarky) October 13, 2018
Předseda KDU-ČSL P. Bělobrádek nebude příští rok obhajovat post předsedy strany
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Daniel Herman (KDU-ČSL) senátorem nebude, v obvodu Chrudim zvítězí starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS+STAN+STO). Sečteno 40 pct hlasů. #volby2018
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 13, 2018
První výsledky letošního senátního finále byly známy dnes ve 14:15. Nase objevily hned ze tří okrsků - v Hronově na Náchodsku, v Železném Brodu na Jablonecku a v Jesenci na Prostějovsku.
Před dvěma lety byly první výsledky druhého kole senátních voleb známy o pět minut dřív. Na webu se objevily ve 14:10.
Naopak letošním prvním kole senátních voleb byly první výsledky známy ve 14:37. První kolo, které se konalo před týdnem, se ale konalo souběžně s obecními volbami. Z nich se objevily první výsledky na volebním webu ve 14:31.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na březnovém sjezdu strany už nebude kandidovat do čela lidovců. Ve vrcholné lidovecké funkci skončí bez ohledu na výsledek senátních voleb, v nichž kandiduje na Náchodsku. Dnes to oznámil novinářům během jednání celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy.
Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impuls.
Po textové zprávě video. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz @Aktualnecz právě sdělil, ze příští rok na sjezdu strany skončí jako předseda strany. Na videu vysvětluje i důvody... pic.twitter.com/TJYCjiAfhG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Jak to funguje? 🤔Komise zpracuje zápis o výsledku hlasování a členové ho podepíší. Poté jej doručí na přebírací místo ČSÚ, kde je provedena kontrola a údaje jsou vloženy do systému. Data jsou pak odeslána do centra zpracování a uložena. Výsledky jsou zveřejňovány 👍🏼 #volby2018 pic.twitter.com/Dhc7XEtN3g
— ČSÚ (@statistickyurad) October 13, 2018
Novým senátorem za Prahu 12 se stal podle propočtu ČTK někdejší diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se o místo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. V dnešním druhém kole senátních voleb porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.
V prvním kole získal Fischer 47,98 procenta hlasů. Tylové dalo hlas 16,1 procenta voličů. Účast činila před týdnem 48,67 procenta.
V roce 2012 zvítězil v Praze 12 ve finále senátních voleb Tomáš Grulich (ODS). Letos už křeslo v horní parlamentní komoře neobhajoval. Grulich získal před šesti lety ve druhém kole 61,29 procenta hlasů a porazil Františka Adámka z ČSSD. Voleb se tehdy zúčastnilo deset kandidátů. Účast činila v prvním kole 29,68 procenta, ve druhém kole 22,34 procenta.
Do štábu ODS už dorazil @BohuslavSvoboda i první místopředsedkyně @UdzenijaAlex, ta říká: zatím to vypadá hezky, ale nebudu říkat hop, než skočím. Politici sledují sčítání za zavřenými dveřmi. pic.twitter.com/VMrxyi7sBK
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Novým senátorem za Rokycansko se stal podle propočtu starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadní členku horní komory Miladu Emmerovou (ČSSD), která tedy mandát neobhájila. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.
V prvním kole získal Karpíšek 28,55 procenta hlasů. Emmerové dalo hlas 15,79 procenta voličů. Účast činila před týdnem 43,72 procenta.
V senátních volbách v roce 2012 se o post senátora v obvodu Rokycany ucházelo sedm lidí. Emmerová tehdy porazila ve druhém kole komunistu Jiřího Valentu, když získala 54,79 procenta hlasů. Volební účast byla před šesti lety v prvním kole 36,27 procenta, v druhém kolem klesla na 13,94 procenta.
Senát bude bez KSČM, v obvodu Bohumín podle očekávání vítězí Petr Vícha (ČSSD) nad poslední komunistickou nadějí Miladou Halíkovou. #volby2018
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 13, 2018
Senátorem za Chrudimsko bude podle propočtů ČTK starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). O post senátora se v tomto obvodu letos ucházelo 14 kandidátů. Tecl získal v prvním kole 15,44 procenta hlasů, Herman 15,13 procenta. Volební účast v prvním kole byla 46,93 procenta.
V senátních volbách v roce 2012 zvítězil na Chrudimsku Jan Veleba (SPO), který v druhém kole se ziskem 59,73 procenta hlasů porazil Tomáše Škaryda (ČSSD). Voleb se tehdy zúčastnilo deset kandidátů. Veleba už letos nekandidoval.
Děkuji všem, kteří mi dali hlas. Děkuji svému týmu za intenzivní a poctivou práci. A gratuluji ke zvolení Janu Teclovi senátorem.
— Daniel Herman (@DanielDherman) October 13, 2018
Senátorem za Zlínsko zůstane podle propočtů uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Ve finále dnes po čtyřech letech znovu porazil bývalého zlínského hejtmana Lukáše (za Soukromníky).
Kunčar vyhrál už před týdnem první kolo voleb, získal 33,39 procenta hlasů. druhý Lukáš dostal 27,21 procenta voličů.
Starosta Kunčar se do Senátu dostal před čtyřmi lety v doplňovacích volbách. Nahradil Tomia Okamuru, který se stal poslance. V roce 2014 dostal Kunčar ve finále 63,16 procenta hlasů, Lukáš 36,83 procenta.
Novým senátorem za Sokolov se stal podle propočtu geodet a bývalý krajský zastupitel Miroslav Balatka (STAN). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil místostarostku Sokolova Renatu Oulehlovou (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo devět kandidátů.
V prvním kole dalo Balatkovi hlas 28,74 procenta voličů. Oulehlová získala 25,72 procenta. Účast činila před týdnem 30,85 procenta.
V roce 2012 zvítězil v obvodu Zdeněk Berka z ČSSD, který už senátorský mandát neobhajoval. Voleb se tehdy zúčastnilo rovněž devět kandidátů. Do druhého kola postoupil také Jiří Holan z KSČM. Tehdejší starosta Sokolova Berka v něm získal 56,68 procenta hlasů. Účast voličů byla před šesti lety v prvním kole 27,25 procenta a ve druhém 10,43 procenta.
ANO bude mít jen jednoho nového senátora, Miroslava Adámka v Šumperku. Zbývajících 9 finalistů ANO nevyhraje. #volby2018
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 13, 2018
Senátorkou za Třebíčsko se stala podle propočtu ČTK starostka Koněšína Hana Žáková (STAN). Ve finále dnes porazila notáře Miroslava Michálka (ANO). Vyhrála nad ním už před týdnem v prvním kole, stejně jako nad dalšími sedmi kandidáty.
Žáková byla favoritkou, v prvním kole dostala 28,49 procenta hlasů. Druhý Michálek postoupil díky 14,77 procenta získaným hlasům.
Nová senátorka v horní komoře nahradí někdejšího ministra vnitra a dosavadního předsedu senátního výboru pro zahraničí obranu a bezpečnost Františka Bublana (za ČSSD), který už letos mandát neobhajoval. Bublan při předchozích volbách v roce 2012 porazil Josefa Zahradníčka (KSČM). Ve druhém kole tehdy hlasovalo 20,81 procenta voličů.
Senátorské křeslo za volební obvod Teplice obhájil podle propočtů ČTK opět dosavadní senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana (Senátor 21). V prvním kole se o post senátora v tomto obvodu ucházelo devět kandidátů.
V prvním kole získal Kubera 41,81 procenta hlasů, Bergman dostal 21,1 procenta hlasů. Účast v prvním kole byla 35,64 procenta.
Kubera je senátorem již od roku 2000. V roce 2012 porazil v senátních volbách ve druhém kole Jaroslava Dubského z KSČM. Pro Kuberu tehdy hlasovalo 66,84 procenta voličů. V prvním kole byla tehdy volební účast 32,87 procenta a ve druhém 19,07 procenta. Voleb se tehdy zúčastnilo osm kandidátů.
Senátorem za Náchodsko se podle propočtu ČTK stal bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. V prvním kole získal Bělobrádek 26,62 procenta hlasů, Červíček dostal 26,49 procenta. Volební účast v prvním kole byla 46,58 procenta. O křeslo v Senátu se v tomto obvodu letos ucházelo šest kandidátů.
V senátních volbách v roce 2012 zvítězil na Náchodsku tehdejší hejtman Lubomír Franc (ČSSD), který už letos nekandidoval. Ve druhém kole získal 61,82 procenta hlasů a porazil Soňu Markovou (KSČM). Volební účast v prvním kole byla 38,17 procenta, ve druhém kole klesla na 15,38 procenta. Voleb se tehdy účastnilo 11 kandidátů.
Senátorem za Chomutov se stal podle propočtu ČTK ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas (Senátor 21). Ve druhém kole senátních voleb porazil dnes lékařku Martinu Chodackou (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem devět kandidátů.
V prvním kole získal Rabas 33,51 procenta hlasů. Chodacké dalo hlas 21,35 procenta voličů. Účast činila před týdnem 33,74 procenta.
V senátních volbách v roce 2012 zvítězil na Chomutovsku Václav Homolka (KSČM). V letošních volbách mandát neobhájil, vypadl už v prvním kole. Před šesti lety získal Homolka ve druhém kole 59,62 procenta hlasů a porazil Rudolfa Kozáka z ČSSD. Voleb se tehdy zúčastnilo 12 kandidátů. Účast voličů byla před šesti lety v prvním kole 30,8 procenta a ve druhém 11,83 procenta.
Volební účast v obvodu Ostrava-město zatím necelých 9 procent, vypadá to, že tento rekord (v řádných volbách) bude překonán. #volby2018
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 13, 2018
Senátorem za Domažlicko se stal podle propočtu ČTK místostarosta Kdyně a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec (ODS). Porazil v dnešním druhém kole senátních voleb dosavadního senátora Jana Látku (ČSSD), který tedy mandát neobhájil. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.
V prvním kole získal Vilímec 21,49 procenta hlasů. Látka za ním zaostal o dvě setiny procentního bodu, což představovalo šest hlasů. Účast činila před týdnem 44,53 procenta.
V Domažlicích bylo v roce 2012 šest kandidátů. Látka tehdy získal ve druhém kole 51,56 procenta hlasů a porazil Rudolfa Salvetra z ODS. V prvním kole se senátních voleb účastnilo před šesti lety 37,11 procenta voličů, v druhém kole 22,73 procenta.
Novou senátorkou za Prostějovsko byla zvolena podle propočtů ČTK bývalá poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09). Ve finále dnes porazila dosavadní senátorku ČSSD Boženu Sekaninovou.
Vítězkou prvního kola byla Sekaninová, získala 18,68 procenta hlasů, druhá Chalánková 12,68 procenta voličů. Od třetí Ireny Blažkové (ANO) ji dělilo pouhých pět hlasů. Není proto vyloučeno, že volby na Prostějovsku budou zpochybněny u Nejvyššího správního soudu.
Sekaninová na Prostějovsku vyhrála už dvakrát, před šesti lety porazila Jaroslava Šlambora z KSČM se ziskem 73,3 procenta hlasů.
Jiří Čunek potvrdil kandidaturu na post předsedy strany lidovců. @Aktualnecz pic.twitter.com/lOCZryloEF
— Frantisek Grossmann (@_grossmann) October 13, 2018
Senátorské křeslo za Jablonec obhájil podle propočtu ČTK dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil právničku Michaelu Tejmlovou (Senátor 21). V tomto obvodu letos usilovalo o senátorský post sedm kandidátů. Zeman získal v prvním kole 34,31 procenta, Tejmlová 22,21 procenta hlasů. V prvním kole přišlo k volbám 44,38 procenta voličů.
V senátních volbách v roce 2012 se o post senátora na Jablonecku ucházelo deset kandidátů. Zvítězil majitel společnosti Detoa a starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman z ODS. Ve 2.kole pro něj hlasovalo 63,62 procenta zúčastněných voličů a porazil tehdejšího libereckého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD). V prvním kole k volbám přišlo 37,07 procenta voličů, ve druhém jich hlasovalo 19,90 procenta.
Bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) byl podle propočtu ČTK opět zvolen členem horní komory parlamentu. Předseda klubu sociálnědemokratických senátorů dnes ve finále znovu porazil někdejší poslankyni a bývalou havířovskou primátorku Miladu Halíkovou (KSČM).
Favorizovaný Vícha už v před týdnem v prvním volebním kole získal 36,72 procenta hlasů, druhá Halíková dostala 16,45 procenta voličů.
Vícha byl senátorem zvolen už potřetí za sebou, v Senátu je od roku 2006. Před šesti lety porazil Halíkovou se ziskem 59,70 procenta hlasů v jejich prvním vzájemném senátorském duelu. Halíková se do Senátu nedostala ani na třetí pokus, poprvé kandidovala v roce 2000. Komunisté tak její prohrou ztratili naději na udržení alespoň jednoho senátorského křesla.
Novým senátorem za Prahu 2 se stal podle propočtu ČTK bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer za vlastní hnutí nazvané Marek Hilšer do Senátu (MHS). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který tedy v horní parlamentní komoře končí. O senátorské křeslo se v obvodu ucházelo celkem devět kandidátů.
V prvním kole získal Hilšer 44,45 procenta hlasů. Michálkovi dalo hlas 15,57 procenta voličů. Účast činila před týdnem 43,47 procenta.
V roce 2012 se účastnilo senátních voleb v Praze 2 celkem 13 kandidátů. Michálek tehdy získal ve druhém kole 74,39 procenta hlasů a porazil Stanislava Křečka z ČSSD. V prvním kole činila před šesti lety účast 27,66 procenta, ve druhém 19,07 procenta.
Ostravským senátorem bude podle propočtu ČTK nadále horolezec a podnikatel Leopold Sulovský (Ostravak). Ve finále dnes porazil majitele cukrárny Ivo Gondeka (ANO)
Sulovský v prvním kole získal 24,82 procenta hlasů, druhý Gondek dostal 19,19 procenta voličů.
Letos musel Sulovský porazit osm protikandidátů, před šesti lety jich proti němu stálo šest. Tehdy ve druhém kole Sulovský získal 58,52 procenta hlasů a porazil Karla Sibinského z ČSSD.
Senátorem za Svitavsko bude podle propočtu ČTK náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil exposlance ČSSD Pavla Havíře. V prvním kole získal Kortyš 24,73 procenta hlasů, Havíř obdržel 20,76 procenta hlasů. O místo v Senátu usilovalo v tomto obvodu letos devět kandidátů.
Senátorem za obvod Svitavy se stal před šesti lety Radko Martínek (ČSSD). Letos už funkci neobhajoval. V druhém kole mu tehdy dalo 69,71 procent hlasujících přednost před Zuzkou Bebarovou Rujbrovou z KSČM. Na Svitavsku se tehdy o senátorské křeslo ucházelo sedm kandidátů.
Senátorem za Českobudějovicko se stal podle propočtu ČTK podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Dosavadní senátor Jiří Šesták (za STAN) mandát v dnešním druhém kole senátních voleb neobhájil. O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo celkem osm kandidátů.
V prvním kole získal Faktor 41,05 procenta hlasů. Šestákovi dalo hlas 27,28 procenta voličů. Účast činila před týdnem 40,43 procenta.
V roce 2012 se senátních voleb se zúčastnilo v obvodu České Budějovice rovněž osm kandidátů. Šesták tehdy získal ve druhém kole 54,99 procenta hlasů a porazil Jana Zahradníka z ODS. Účast v prvním kole činila před šesti lety 39,23 procenta, ve druhém kole 18,44 procenta.
Senátorem za Litoměřice se podle propočtů ČTK stal litoměřický starosta Chlupáč (ODS). V druhém kole senátní volby dnes porazil lékaře Ondřeje Štěrbu (ANO). O křeslo v horní parlamentní komoře se v tomto obvodu letos ucházelo devět kandidátů. Chlupáč získal v prvním kole 24,50 procenta hlasů, Štěrba získal 19,53 procenta. Účast v prvním kole byla 42,2 procenta.
Před šesti lety soupeřilo v senátních volbách na Litoměřicku deset kandidátů. Tehdy zvítězil lékař Hassan Mezian z ČSSD, který letos už nekandidoval. Ve druhém kole mu dalo 52,56 procenta zúčastněných voličů přednost před Jitkou Sachetovou z KSČM. V prvním kole k volbám přišlo 35,82 procenta voličů, ve druhém jich hlasovalo jen 16,84 procenta.
Novým senátorem za Opavsko se podle propočtu ČTK stal starosta Bolatic a bývalý poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Ve finále dnes porazil učitelku Simonu Horákovou (ANO).
Pavera už v prvním kole získal 36,27 procenta hlasů, druhá Horáková dostala 21,54 procenta voličů. Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz.
V senátních volbách v roce 2012 zvítězil na Opavsku Vladimír Plaček (ČSSD). Mandát chtěl obhajovat, ale v srpnu náhle zemřel. Před šesti lety Plaček získal 62,23 procenta hlasů a porazil Václava Vlčka (ODS).
Novým senátorem za Břeclavsko bude mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). V souboji vinařů dnes porazil podle propočtu ČTK sommeliéra Libora Nazarčuka (ANO) z Břeclavi.
Koštial vyhrál už před týdnem první volební kolo, v němž získal 27,11 procenta hlasů. Druhý Nazarčuk byl zvolen hlasy 20,67 procenta voličů. Celkem se v obvodu o zvolení ucházelo sedm kandidátů.
Mikulovský starosta v Senátu obsadí místo po Janu Hajdovi z ČSSD, který letos v únoru zemřel. Hajda před šesti lety obhájil mandát, když zvítězil nad Zdeňkem Tesaříkem z KSČM.
Senátorem za Benešovsko se podle propočtu ČTK stal místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (za STAN). V druhém kole senátní volby porazil politologa Jiřího Kozáka (ODS). V prvním kole získal Hraba 20,93 procenta hlasů, Kozák obdržel 17,29 procenta. K volbám v prvním kole přišlo letos 49,73 procenta voličů. O post senátora se letos ucházelo v tomto obvodu 11 kandidátů.
Ve volbách v roce 2012 se o křeslo senátora na Benešovsku ucházelo 12 kandidátů. Zvítězil starosta Vlašimi Luděk Jeništa (za TOP 09/STAN), který v druhém kole se ziskem 55,05 procenta hlasů porazil Karla Šebka (ODS) obhajujícího mandát. Jeništa už letos mandát neobhajoval. Účast voličů byla tehdy v prvním kole 36,68 procenta a ve druhém 15,67 procenta.
Novým senátorem za Prahu 8 se stal podle propočtu ČTK někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Ve druhém kole senátních voleb dnes porazil přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09). O křeslo v horní parlamentní komoře se v obvodu ucházelo 16 kandidátů.
V prvním kole získal Wagenknecht 18,15 procenta hlasů. Dunglovi dalo hlas 15,29 procenta voličů. Účast činila před týdnem 44,58 procenta.
V roce 2012 se účastnilo senátních voleb v Praze 8 celkem 12 kandidátů. Zvítězila tehdy Daniela Filipiová (ODS), letos už mandát neobhajovala. Filipiová získala před šesti lety ve druhém kole voleb 62,42 procenta hlasů a porazila Jiřího Dolejše (KSČM). V prvním kole tehdy činila účast 29,13 procenta, ve druhém 29,78 procenta.
Senátorem za Mladou Boleslav se podle propočtů ČTK stal tamní primátor Raduan Nwelati (ODS). V dnešním druhém kole senátní volby porazil starostu Kosmonos Jiřího Müllera (ANO). V prvním kole získal Nwelati 33,86 procenta hlasů, Müller obdržel 17,9 procenta. Volební účast v letošním prvním kole představovala 45,66 procenta. O senátorské křeslo se letos v tomto obvodu ucházelo sedm kandidátů.
Ve volbách v roce 2012 se o křeslo senátora v obvodu Mladá Boleslav ucházelo deset kandidátů. Zvítězil sociální demokrat Jaromír Jermář, který obhajoval mandát. Ve druhém kole získal 60,11 procenta hlasů a porazil Adolfa Beznosku z ODS. Účast voličů byla v prvním kole 39,97 procenta a ve druhém 26,57 procenta.
Petr Fiala: Je to první vítězství po devíti letech. Jsme alternativou k hnutí ANO. pic.twitter.com/Sq897hifzL
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
.@jhamacek: Výsledek voleb mě samozřejmě netěší. Čeká nás hodně práce. @CSSD @Aktualnecz @Hospodarky pic.twitter.com/fd9qqpQKAM
— Markéta Šrajbrová (@MSrajbrova) October 13, 2018
Senátor a hejtman Jiří Čunek reaguje v rozhovoru pro @Aktualnecz na to, co říká na konec P. Bělobrádka v cele strany po sjezdu, zda bude kandidovat na předsedu, a zda výsledky voleb považuje za úspěch pro KUU-ČSL pic.twitter.com/7QXA3lBdV3
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Lidovci zůstali v senátních volbách za očekáváním, nepodařilo se jim obhájit tři dosavadní mandáty. V České televizi to dnes řekl předseda strany Pavel Bělobrádek, který sám neuspěl ve volbách na Náchodsku. Gratuloval ODS, která volby vyhrála. Vládní ANO a ČSSD podle něj nijak výrazně neuspěly.
Účast v obvodu Ostrava-město 9,23 %, což je historický rekord 2. kola řádných senátních voleb. (Absolutní rekord drží doplňovací volby v Praze 10 v roce 2014, 8,75 %). #volby2018
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 13, 2018
Novým brněnským senátorem se dnes podle propočtů ČTK stal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN). Ve finále podle očekávání porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (ANO).
Bek, kterého podporovala také ODS, TOP 09 a Zelení, vyhrál s přehledem už první volební kolo se ziskem 38,17 procenta. Ostrého do finále vyslaly hlasy 18,7 procenta voličů. Těsně třetí skončil kadeřník a jáhen Jan Špilar (za KDU-ČSL), který před závěrečným duelem podpořil Beka.
Rektor Bek v Senátu nahradí bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou (za Zelené), která už nekandidovala.
Bělobrádek mj. doplatil na pohodlnost svých voličů. Zatímco v prvním kole dostal přes 11,7 tisíce hlasů, ve druhém o dva tisíce méně. Naopak Červíček dokázal více než 800 hlasů přidat a volilo ho 12,5 tisíce lidí.
— Tomáš Pergler (@TomPergler) October 13, 2018
Tak nevím... Vyhrála Jitka Chalánková navzdory tomu, že jí vedení @TOP09cz odmítlo většinou hlasů nominovat, nebo vyhrála právě díky tomu? V každém případě Jitce upřímně blahopřeji. Je to zkušená politička a bude to pracovitá a zásadová senátorka.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 13, 2018
Vítězem senátních voleb je ODS, z 11 jejích finalistů bylo zvoleno 10. Občanští demokraté tak budou mít 16 senátorů a druhý nejpočetnější klub. Více > https://t.co/THBdRkbh2e pic.twitter.com/S6ocwZXJdA
— Hospodářské noviny (@Hospodarky) October 13, 2018
Pokud budeme nejsilnějším klubem v Senátu, měli bychom nominovat předsedu Senátu, říká šéf sen. klubu ODS Miloš Vystrčil. Jménem č. 1 je Jaroslav Kubera. pic.twitter.com/C3PNd2gN6A
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Lukáš Wagenknecht je dosud nejmladším senátorem v historii. 40 let oslavil 24. září, čímž překonal rekord Cabrnochové, které bylo v době zvolení 40 let a 1 měsíc.
Výsledky 2. kola senátních voleb jsou dobrou zprávou pro Českou republiku - vládní většina polokomunistické vlády nebude mít v Senátu většinu. Je to také skvělá zpráva pro občany a @ODScz.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 13, 2018
Novým senátorem za Šumpersko byl zvolen ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO). Podle propočtu ČTK porazil dosavadního senátora a šumperského starostu Zdeňka Brože (za KDU-ČSL).
Adámek vyhrál už první kolo voleb před týdnem, v němž získal 29,21 procenta hlasů. Druhý Brož dostal hlasy 20,46 procenta voličů a porazil další čtyři vyzyvatele.
Před šesti lety v šumperském obvodu zaregistrovali úředníci osm zájemců o senátní křeslo. Brož tehdy ve finále porazil někdejšího předsedu Sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD).
🕓Přesně dvě hodiny po uzavření volebních místností byla zpracována data ze 4 463 volebních okrsků, což činí 99,33 %. Zbývá zpracovat 30 okrsků. Známe již jména šesti senátorů zvolených ve druhém kole. #volby2018 pic.twitter.com/hrdvU3Slv1
— ČSÚ (@statistickyurad) October 13, 2018
Gratuluji starostovi @HerbertPavera ke zvolení senátorem! Zvítězit jako pravicový politik v Moravskoslezkém kraji není jednoduché. Potvrzuje se, že voliči oceňují dlouhodobou poctivou práci na komunální úrovni. pic.twitter.com/VOFVmlDumN
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 13, 2018
Vítězem letošních senátních voleb se letos stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset, bude tak mít 16 senátorů stejně jako STAN. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v hodní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel.
Nejsilnější klub v Senátu má právo nominovat předsedu horní komory. Starostům k této možnosti pomohlo šest úspěšných finalistů. KDU-ČSL má mít 15 senátorů.
Senátorský klub ANO by měl být sedmičlenný, sociální demokraté budou mít 13 senátorů. Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 s pěti členy.
Rozložení sil v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil pokládá výsledek senátních voleb pro svoje uskupení za solidní. V rozhovoru s ČTK ocenil, že mandát získal člen TOP 09 Herbert Pavera a dále Mikuláš Bek v Brně a Pavel Fischer v Praze, které TOP 09 podporovala. Už v prvním kole se do Senátu dostal i Jiří Drahoš, vedle dalších stran i s podporou TOP 09.
"Jakýkoliv zisk nového senátorského křesla je pro nás úspěch," uvedl Pospíšil.
Vítězem voleb se podle Pospíšila stali občanští demokraté. "ODS je velká strana, která má celou řadu kvalitních regionálních osobností, kvalitních komunálních politiků a to se v senátních volbách zúročuje," řekl bývalý člen této strany.
Naopak neúspěchem podle něj skončilo hlasování pro hnutí ANO Andreje Babiše. "Myslím, že se hnutí ANO tímto způsobem vrací to, jak rok sestavovalo vládu. Je dobře, když voliči vyvažují, tedy když vládě ANO vystaví takovou vizitku ve volbách v průběhu vládního mandátu," uvedl.
"Strana potřebuje novou dynamiku. Cítím, že už nemám dostatečnou energii a chci se víc věnovat rodině. Nikoho nebudu prosazovat, stranu předávám v dobré kondici" doplňuje @PavelBelobradek své rozhodnutí nekandidovat do čela strany. @Aktualnecz pic.twitter.com/H5hpye2mQK
— Frantisek Grossmann (@_grossmann) October 13, 2018
Letošní senátní volby nepovedou k obměně dolní parlamentní komory. Ve finále figuroval jen jeden poslanec, předseda opoziční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ale neuspěl. Pokud by tomu bylo naopak, sněmovní mandát by mu zanikl a na jeho místo by nastoupil náhradník z příslušné kandidátní listiny.
Bělobrádka na Náchodsku dnes porazil bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).
Do Senátu ale po letošních volbách zamíří čtyři bývalí poslanci. Jde o Vladislava Vilímce (ODS), Herberta Paveru (TOP 09), Přemysla Rabase (Senátor 21) a nezávislou kandidátku Jitku Chalánkovou. Rabas byl v minulosti poslancem za zelené, Chalánková za TOP 09.
Senátní volby skončily. Gratuluji Petru Víchovi za skvělý výkon v Karviné, děkuji všem kandidátům za jejich nasazení v kampani a voličům za jejich hlasy. @CSSD čeká hodně práce, aby získala důvěru voličů zpět. Cesta k cíli ale určitě nevede přes neustálé handrkování v médiích.
— Jan Hamáček (@jhamacek) October 13, 2018
Loučím se ze štábu KDU-ČSL, většina lidi už odchází, predseda ještě zůstává. Sledujte HN a weby https://t.co/EQhza6A26b a https://t.co/hzDyBZYjRD, na které dáváme všechny podstatné informace, včetně rozhovorů s hlavními “hráči” této strany.Jsem nesmírně zvědavý na budoucnost KDU pic.twitter.com/ZXZ4wL26f8
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Nově zvolený senátor @PavelFischer řekl, že plánuje v příštích prezidentských volbách znovu kandidovat. ČR v té době bude v jiném světle, uvedl.
— Hospodářské noviny (@Hospodarky) October 13, 2018
Ze 14 senátorů, kteří v letošních volbách obhajovali mandát, jich uspělo šest. V horní parlamentní komoře budou pokračovat její nynější místopředseda a teplický primátor Jaroslav Kubera a Jaroslav Zeman (oba ODS), Jiří Čunek a Patrik Kunčar (oba KDU-ČSL), předseda klubu ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha a horolezec a podnikatel Leopold Sulovský (Ostravak).
Čunek obhájil senátorský mandát už před týdnem v prvním kole. Dalších pět senátorů uspělo v dnešním volebním finále.
Po druhém kole letošních senátních voleb v Senátu končí rovněž šestice senátorů. Neuspěli v něm místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN), Milada Emmerová, Božena Sekaninová a Jan Látka (všichni ČSSD), Zdeněk Brož (za KDU-ČSL) a Libor Michálek (za Piráty).
Už v prvním volebním kole vypadli dva senátoři, kteří chtěli mandát obhájit. Eva Syková v horní komoře zastupovala ČSSD, ale o znovuzvolení se ucházela za hnutí ANO, a komunista Václav Homolka.
🕺🏼Data z posledního okrsku přijal Český statistický úřad v 17:08. Čekáme na podpis 4 zápisů. Volební účast dosáhla ve druhém kole senátních voleb 16,49 % #volby2018 pic.twitter.com/tXXlMoI2z6
— ČSÚ (@statistickyurad) October 13, 2018
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš uvedl, že nejsilnější vládní hnutí dopadlo v senátních volbách "mizerně", nicméně nic jiného podle svých slov ani neočekával. ANO při letošní volbě 27 senátorů získalo jeden mandát. Nízká volební účast dlouhodobě ukazuje názor lidí na Senát a je potřeba volební systém změnit z dvoukolového na jednokolový, sdělil dnes Babiš ČTK. Druhého kola voleb se nezúčastnil, víkend strávil v zahraničí.
"Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím... Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám," soudí ministerský předseda. Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbám, v nichž ANO posílilo, zdůraznil Babiš.
"Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový," uvedl Babiš.
Zavedení jiného volebního systému do horní parlamentní komory, v němž by se senátorem stal vítěz jediného kola, by ale vyžadovalo ústavní většinu ve sněmovně i Senátu. Za současného rozložení politických sil je ovšem taková změna nereálná.
Obrovská radost: drtivou většinu našich senátních nominaci za STAN jsme proměnili ve volební úspěch. Náš senátorský klub výrazně posílí. Ale počkejte ještě na další vývoj - budeme jednat se všemi 10 senátory, které jsme do voleb podpořili.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) October 13, 2018
Senátor ODS Jaroslav Kubera, kterého s velkou pravděpodobností ODS nominuje do čela Senátu, během tiskové konference oznámil, že už nebude primátorem Teplic. Koaliční dohodu vzniklou po komunálních volbách zveřejní zítra. "Tyto volby byly mé skutečně poslední," dodal Kubera.
Fíha! Teď jsem byl v kavárně, kde se radoval z vítězství Pavel Fischer a hleděl jsem, kolik senátorů různých stran ho láká do senátního klubu! Páni! :) Jedním z nich je i šéf klubu KDU-ČSL Petr Šilar. “Přepadl” jsem ho a pídil se pro @Aktualnecz po tom, co mu P. Fischer řekl. pic.twitter.com/t9K4cIvGzT
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Kubera: volby jsem vyhrál i bez Facebooku. Zítra oznámíme koalici v Teplicích, nebudu primátorem. V Senátu jde o hodně, nejen o Ústavu. pic.twitter.com/EztsFcYz8h
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Nový senátor - a také bývalý a budoucí prezidentský kandidát - Pavel Fischer řekl @Aktualnecz , ze si ještě promyslí, do kterého senátního klubu půjde, chce jednat se zástupci několika stran. Více ve video rozhovoru, který právě připravujeme... Foto z míst, kde slaví výhru... pic.twitter.com/hkDhB2bNem
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které má se 16 členy nejsilnější senátorský klub stejně jako ODS, také hodlá usilovat o křeslo předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil dnes ČTK předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Jméno zatím neřekl.
"Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Především v současné době, kdy role Senátu v rámci politického systému roste, je tato pozice stěžejní. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země," uvedl Horník.
Jeden poznatek @Aktualnecz z pobytu mezi lidovci v jejich volebním štábu... Diplomaticky řečeno, podle několika zdrojů, které nechtěly být jmenovány, nejsou nadšeni z toho, ze by měl být šéfem Senátu Jaroslav Kubera... Byli by raději, kdyby to byl jiný senátor za ODS...
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 13, 2018
Piráti získali v letošních senátních volbách jednoho senátora - Lukáše Wagenknechta v Praze 8. Bude současně jejich jediným zástupcem v horní komoře parlamentu. Další dva finalisté v hlavním městě Eva Tylová a Libor Michálek ve druhém kole neuspěli, výrazně prohráli s bývalými prezidentskými kandidáty Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. Při hodnocení výsledků dnes piráti připustili, že kandidáty měli asi lépe rozmístit.
Dosavadní senátor Michálek na tiskové konferenci vyjádřil naději, že na jeho práci nyní naváže Wagenknecht. "Já jsem se během let v Senátu snažil prosazovat protikorupční zákon. Vnímám jako svou chybu, že jsem asi ne dostatečně v průběhu těch šesti let všechny dílčí úspěchy více neprezentoval. Nicméně jsem rád, že se za nás do Senátu dostává Lukáš Wagenknecht, který v protikorupční vlně bude pokračovat," uvedl Michálek.
"Nic nekončí. Teprve začínáme. Rád bych se zapojil do práce v Senátu. Je tu několik zákonů ve sněmovně, které dlouhodobě sleduji, například novela zákona o finanční kontrole," řekl novinářům Wagenknecht.
Nejméně hlasů potřeboval dnes ke zvolení senátorem Leopold Sulovský (Ostravak). Stačilo mu jich 4906, což je méně, než kolik jich dostali poražení v dalších 17 obvodech. Nejvíce hlasů ve volebním finále posbíral diplomat Pavel Fischer (nezávislý), dostal jich 14 919.
Celkově ale nejvíce hlasů dostal Jiří Čunek (KDU-ČSL), o jehož obhajobě senátorského křesla na Vsetínsku rozhodlo už v prvním kole 24 158 lidí.
Procentuálně nejvíce hlasů ve finále dostal lékař Marek Hilšer, a to 79,8 procenta. Nejméně hlasů získal z finalistů Hilšerův soupeř a dosluhující senátor Libor Michálek (za piráty), kterého volilo 3022 lidí.
Pánové a jedna dáma si připíjejí šampaňským, Senát modrá. “Naše heslo: kupředu, ale opatrně,” zahlásí na závěr znovuzvolený senátor Kubera. pic.twitter.com/VjHqlNVzHr
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Do štábu vítězné ODS dorazil i nový senátor Pavel Fischer. “Pan Fischer se na nás přišel podívat v rámci naší dobré spolupráce, která bude doufám pokračovat,” řekl šéf senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. pic.twitter.com/aWaSFQJlXu
— Adéla Skoupá (@skoupaa) October 13, 2018
Druhé kolo senátních voleb je za námi. Sláva vítězům a čest poraženým. Volební účast 16,5% byla ovšem zcela nedůstojná. Musíme proto pracovat na tom, aby lidé začali vnímat Senát jako důležitou součást politické scény. K tomu je ale potřeba v něm hrát aktivní a viditelnou roli!
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) October 13, 2018
Předseda Starostů a nezávislých uvedl v rozhovoru pro ČT, že na pondělní večer pozval představitele ODS a KDU-ČSL na společnou večeři. Bude na ní chtít řešit budoucí fungování Senátu.
On-line reportáž pro dnešek končí. Další aktuality ze Senátu přineseme v neděli.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist