Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem, šlo o donucovací prostředek úměrný nebezpečnosti jízdy řidiče motocyklu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.

Motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění.

"Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. "Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku," dodal soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

"Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle," doplnil.

Podle soudce by bylo vhodné, aby se ministerstvo vnitra či policie více věnovali problematice takových zásahů a školení policistů.

"Zarazilo mě, když jsem se dotazoval na proškolování v takových situacích, jak byli svědci váhaví a jakým způsobem, až skoro marně, lovili z paměti situace, kdy to nacvičovali," uvedl v odůvodnění rozsudku. Dodal ale, že právě obžalovaný proškolen byl, o čem svědčí i listinné důkazy.

"Příprava a výcvik policistů by měl být aktuální a reagovat na to, co se skutečně děje. Sami říkají, že pachatelé čím dál tím častěji ujíždějí, musí je pronásledovat," doplnil s tím, že k použití zastavovacích pásů pro auta existuje rozsáhlá metodika. Pásy ale nejde použít proti motocyklu.

Vaic ve středu novinářům řekl, že si za svým zákrokem stojí. "Je to pro mě pozitivní zpráva v tom smyslu, že ti, co ujíždějí, nemají vždycky vyhráno," řekl po vyhlášení rozsudku. Zásah byl podle něj hodně rychlý, ale snažil se prý jednat s chladnou hlavou. "Bezpečnost občanů je pro mě na prvním místě. Vzhledem k tomu, že se podle svého tvrzení nevěnoval řízení, je to jeho věc," dodal.

Svého kolegu přišly ve středu k soudu podpořit desítky policistů. 

Shromáždění na Vaicovu podporu svolala Unie bezpečnostních složek. Organizátor Aleš Lehký souhlasil s tím, že soudní rozhodnutí do budoucna ovlivní chování policistů při zákrocích.

"Ti kluci si opravdu rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál," řekl Lehký.

Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla, že by policistu účelově kriminalizovala.

Státní zástupce ve středu pro policistu navrhl podmíněný trest. Obhájce policisty navrhoval, aby byl jeho klient obžaloby zproštěn.

Podle žalobce Michala Muravského policista autem nevytvořil zátaras, ale náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat. Použití donucovacího prostředku podle něj musí být výsledkem rozvahy.

"V žádném případě nesmí být impulzivní reakcí na jednání jiného, jakkoliv je toto jednání zavrženíhodné," uvedl Muravský. Úvaha obžalovaného byla podle něho chybná.

Podle obhájce policisty Josefa Kopřivy si ale motorkář musel být vědom toho, že může k nějaké srážce dojít. "To, že jel 130, byla jeho volba a musel počítat s tím, že se mu v této rychlosti může něco přihodit," řekl právník. Doplnil, že podle něj byl motocyklista potenciálním vrahem. "On mohl kohokoliv během té jízdy zabít. Jak by se potom veřejnost tvářila, že policie nezakročila? Musel počítat s tím, že proti němu policie zasáhne," uvedl Kopřiva. Soudu navrhl, aby byl policista obžaloby zproštěn.

Právní zástupce motorkáře u soudu žádal o shovívavost pro policistu. Ten by podle něj měl být uznán vinným, soud by ale měl od potrestání upustit. Zároveň také stáhl požadavek na náhradu škody pro zraněného muže.

Policista Šimon Vaic podle serveru Aktuálně.cz loni 16. července použil auto jako zátaras, když chtěl zastavit motocyklistu, kterého podezřívali z toho, že má platný zákaz řízení a který na výzvy k zastavení nereagoval. Motorkář do auta narazil v téměř 130kilometrové rychlosti, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Video: Takhle policista zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté na místě nehody podle dřívějšího vyjádření policejního mluvčího nenašli ani známku po brzdné stopě motocyklu, uvedl server. Inspekce ale vycházela ze znaleckého posudku, podle kterého řidič nemohl policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. Motorkář tak srážce podle posudku nemohl zabránit.

"Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nezpůsobil újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání," uvedl mluvčí GIBS Martin Strouhal.

Strouhal upozornil i na to, že inspekce spolupracovala a postupovala v trestním řízení v souladu s právním názorem dozorujícího státního zástupce. "Tento právní názor je v dané trestní věci pro GIBS závazný," dodal mluvčí.

Vaice naopak podpořilo vedení policie. "Vedení PČR tímto vyjadřuje plnou podporu obžalovanému policistovi, který ve středu stane před Obvodním soudem pro Prahu 8. Odbor vnitřní kontroly neshledal v jeho zákroku pochybení a s jeho závěry se ztotožňujeme i nadále. Případnou právní pomoc jsme v případě požadavku připraveni poskytnout," uvedli policisté na Twitteru. Později doplnili, že právní pomoc nabídli Vaicovi ihned po události.

Video: Takhle policista zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři